Wiadomości

  • 8 lipca 2019
  • wyświetleń: 4116

Czy nadal warto zamontować instalację LPG?

Artykuł sponsorowany:

Prawie każdy kierowca zastanawia się nad zużyciem i kosztami paliwa auta którym jeździ. Olej napędowy, benzyna, czy benzyna i LPG? Wiele osób decyduje się na ostatnie rozwiązanie.

Whitegoast


W ostatnich latach popularność instalacji gazowych trochę spadła. Powodów ku temu było kilka. Polacy często decydowali się na silniki diesli, bowiem silniki benzynowe w nowych autach coraz trudniej dostosowuje się do zasilania gazem. Dlatego też instalacje są coraz to droższe. Ceny benzyny również wzrastają ostatnio w dość dużym tempie. Mając na uwadze te zmiany kierowcy znów z coraz większym zainteresowaniem patrzą na instalacje LPG. Oczywiście gaz też drożeje, ale znacznie wolniej niż benzyna i olej napędowy. A więc czy warto nadal zamontować instalację LPG?

Czy do wszystkich aut można zamontować instalację gazową?W zasadzie każde auto da się zagazować, ale niestety nie każdym da się później jeździć. Oczywistym jest, że co niektóre silniki lepiej znoszą zasilanie gazem, a inne gorzej. Można powiedzieć, że większość benzynowych silników wolnossących z wtryskiem pośrednim da się łatwo i tanio wyposażyć w instalację gazową. Dobrze jest jeżeli jednostka napędowa ma hydrauliczne popychacze zaworowe. Inaczej jest w przypadku benzyniaków z wtryskiem bezpośrednim. Wówczas trzeba zainwestować więcej w instalację, a ponadto obok gazu auto spala sporo benzyny. Problematyczne są małe, ale bardzo wysilone silniki. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zamontowaniu instalacji gazowej warto zaciągnąć opinii fachowców.

Gdzie zamontować instalację LPG?Wiele nowych aut z instalacją gazową można zakupić wprost w salonie. Tego typu instalacje są wprawdzie najwygodniejszym i najbardziej eleganckim rozwiązaniem.
W sytuacji gdy zamierzamy zamontować instalację LPG w aucie używanym, to większego znaczenia nabiera to, kto ją zamontuje. Jakość montażu jest zdecydowanie ważniejsza od jakości zastosowanych komponentów. Dlatego też decydując się na montaż instalacji warto poszukać opinii klientów o interesujących nas serwisach.

Nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną montażu. Mianowicie aby oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować. Trzeba pamiętać, iż instalacja musi być odpowiednio dopasowana do wymagań auta. Mało wydajna instalacja może przyczynić się do zniszczenia silnika. Ponadto tanie instalacje są też nietrwałe i z czasem stają się niebezpieczne dla silnika.

Co warto wiedzieć o instalacji LPGJeżeli auto ma mieć zbliżone osiągi na gazie i na benzynie, to szacuje się, że zużycie gazu musi być około 20-30 procent wyższe od zużycia benzyny.

Każdy samochód wyposażony w instalację zużywa poza gazem nieco benzyny, przede wszystkim podczas rozruchu. Wiele instalacji, w szczególności tych montowanych w nowych autach przez ASO, jest tak skonfigurowanych, że przy głębszym wciskaniu gazu, przełącza się automatycznie na benzynę.
Warto wspomnieć, że w przypadku kierowców o ciężkiej nodze oszczędności będą zapewne mniejsze od zakładanych. Do tego dochodzą większe koszty przeglądów technicznych i serwisowania auta.

Podsumowując można powiedzieć, że warto zainstalować instalację LPG. Im więcej jeździmy, tym montaż instalacji bardziej się opłaca. Jednak należy pamiętać, że auto przeciętnie spala o 20 procent gazu więcej niż benzyny. Jak pokazują statystyki realne oszczędności zazwyczaj nie przekraczają 35-40 procent.

Więcej ciekawych porad motoryzacyjnych znajdziesz na stronie wypożyczalni samochodów Auto Kruczek.