czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2019
  • wyświetleń: 1282

Policjanci apelują o przestrzeganie prędkości na drogach

Większość wypadków drogowych powstaje z winy kierujących pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. - Dominującą przyczyną tych tragicznych zdarzeń jest prędkość, która ma decydujący wpływ na konsekwencje wypadków. Im jest większa, tym wyższe jest ryzyko utraty życia - alarmuje policja.

- Mówiąc o zagrożeniach związanych z prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowców w wieku 18-24 lata. Jest to grupa osób, zwłaszcza młodych mężczyzn, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka - poinformowała na swojej stronie policja.

- Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia i to zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Dotyczy to kierujących samochodami, jak i motocyklami, które o tej porze roku spotykamy często na drogach - piszą mundurowi.

Jak wynika z policyjnego podsumowania, od maja do września dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem motocykli. Kierujący tymi pojazdami należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, przy zderzeniu z przeszkodą narażeni są na poważne obrażenia ciała. Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości od innego pojazdu.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, motocykliści powinni stosować kilka elementarnych zasad:
  • przestrzegać dozwolonych limitów prędkości,
  • zachować szczególną ostrożność podczas manewru wyprzedzania,
  • zawsze z wyprzedzeniem i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skręcania, czy też zmiany pasa ruchu,
  • zachowywać bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
  • obserwować drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc zareagować,
  • zadbać o to, aby być widocznym na drodze.


Z kolei kierowcy samochodów powinni pamiętać, aby prowadząc pojazd nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących, aby przestrzegali dozwolonych prędkości w ruchu drogowym, a tam gdzie wymagają przepisy prawa stosowali zasadę szczególnej ostrożności. - Niezależnie od weekendowych planów bezpieczeństwo jest najważniejsze - mówią.

aka / czecho.pl
źródło: Komenda Główna Policji

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.