czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 16 lipca 2019
  • 17 lipca 2019
  • wyświetleń: 1544

Podatek od wygranej - ile wynosi i komu należy go zapłacić?

Materiał partnera:

Kto płaci podatek od wygranej? Musi go zapłacić osoba, która otrzymuje nagrodę. Najczęściej jednak podatek od nagrody pobierany jest automatycznie do urzędu skarbowego jeszcze przed wypłaceniem należności. Ile wynosi opłata od nagrody?

Podatek od wygranej - ile wynosi i komu należy go


Podatek od wygranej - ile wynosi i komu należy go zapłacić?]Podatek od wygranej należy zapłacić do urzędu skarbowego. Opłata obowiązuje w przypadku nagrody pochodzącej z loterii, konkursów online czy teleturniejów. Co ważne, podatek od wygranej wynosi 10 proc. jej wartości. Jeśli nagroda dotyczy konkursu przeprowadzonego na terenie kraju, podatek odprowadza organizator wydarzenia. Kto płaci podatek od wygranej za granicą?

Podatek od wygranej w konkursie - podstawa prawnaUdział w konkursach czy loteriach daje szansę na wygraną. Musimy jednak pamiętać, że należy od niej odprowadzić podatek. W Polsce dodatkowa opłata nałożona jest nie tylko na wygraną w teleturniejach. Podatek musimy zapłacić od posiadania psa, od pożyczki prywatnej, czy od transportu.

Dokumentem, który reguluje zasady dotyczące podatku od wygranej jest Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według jej art. 30 ust. 1, opłata pobierana jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych. Podatek będziemy musieli opłacić również w związku ze sprzedażą premiową. Płatność należy odprowadzić od wygranej uzyskanej na terytorium państwa, które należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Co ważne, osoba, która otrzyma nagrodę, nie musi sama odprowadzać podatku od wygranej do urzędu skarbowego. Robi to za nas organizator konkursu. Urząd skarbowy pobiera 10 proc. wartości wygranej na poczet podatku. Wygrany nie musi więc uwzględniać nagrody w rozliczeniu podatkowym.

Kiedy nie zapłacimy podatku od nagrody?Nie każdy musi uiszczać podatek od wygranej. Zasady zwolnienia z tej opłaty reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kiedy nie będziemy musieli płacić podatku od nagrody? Jeśli wygrana:
  • pochodzi z konkursu organizowanego i ogłaszanego przez środki masowego przekazu;
  • dotyczy sprzedaży premiowej;
  • związana jest z tematyką kulturową, naukową, dziennikarską, sportową czy artystyczną.


Jest jednak jeden warunek. Wyżej wymienione wygrane nie mogą przekroczyć kwoty 2 000 zł. W przeciwnym razie będzie nas obowiązywała zapłata podatku. W przypadku wygranych liczbowych nieopodatkowana kwota to 2280 zł.

Ważne: jeśli prowadzimy firmę i otrzymamy nagrodę, również musimy zapłacić podatek. Wygrana musi jednak mieć związek z prowadzoną przez nas działalnością.

Podatek od nagrody pieniężnej - kto musi go zapłacić?Przepisy dotyczące podatku od wygranej jasno określają, kto musi dokonać opłaty. W przypadku wygranej pieniężnej podatek musi odprowadzić osoba, której przypada nagroda. Nie robi ona jednak tego sama. Podatek do urzędu skarbowego wnosi organizator konkursu lub promocji. Nasza wygrana będzie więc pomniejszona o obowiązkową opłatę.

Jak to wygląda w przypadku wygranej rzeczowej? Gdy nagroda ma postać materialną, również należy odprowadzić od niej podatek. Opłata dotyczy jednak nagrody, której wartość przekracza kwotę zwolnioną z podatku.

Otrzymanie nagrody pieniężnej może być rozwiązaniem na problemy finansowe podobnie, jak wzięcie pożyczki online.

Jeśli otrzymaliśmy nagrodę rzeczową, możemy ją spieniężyć i za otrzymaną gotówkę zrealizować inny cel. Sprzedaż wygranej będzie się jednak wiązała z zapłatą podatku. Wtedy jednak należy zapłacić podatek od wzbogacenia. Co ważne, jeśli sprzedajemy wygraną rzecz do 6 miesięcy od momentu jej otrzymania, musimy wykazać przychód w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeśli sprzedaż nagrody ma miejsce po pół roku od czasu, gdy staliśmy się jej posiadaczami, nie musimy wykazywać jej otrzymania.

Jak odprowadzić podatek od wygranej za granicą?Przebywając na wyjazdach zagranicznych lub mieszkając poza terytorium kraju, również bierzemy udział w różnego rodzaju konkursach. Należy wiedzieć, że wygrana w nich wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności, tak jak ma to miejsce np. przy zakupie samochodu lub wnioskowaniu o kredyt w banku.

Otrzymując nagrodę w konkursie zagranicznym musimy zapłacić podatek. Jego wysokość nie jest zależna od wartości wygranej. Co więcej, opłatę musimy uiścić w urzędzie skarbowym samodzielnie. Istotne jest także uwzględnienie dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym. Najprościej będzie, jeśli po otrzymaniu nagrody skontaktujemy się z organizatorem konkursu, w którym wzięliśmy udział i zapytamy o formalności, które należy dopełnić.