Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 1348

V Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych

Tegoroczny, V Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych połączono z promocją książki "Historia motoryzacji Ochotniczych Straży Pożarnych".

V Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych - 27.07.2019 · fot. A. Macher / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Na spotkanie przybyło wielu znamienitych gości, byli wśród nich senator RP Andrzej Kamiński, członek Zarządu Powiatu Barbara Adamska, burmistrz gminy Wilamowice Marian Trela, przewodnicząca Rady Gminy w Wilamowicach Stanisława Kudłacik, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku - Białej Zbigniew Mizera oraz szefowie jednostek OSP z terenu powiatu bielskiego. Gości przywitał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Stanisław Nycz.

Zabierając głos w imieniu starosty bielskiego Andrzeja Płonki członek Zarządu Powiatu Barbara Adamska powiedziała: Prezentowana książka dokumentuje historię pożarnictwa oraz rozwój motoryzacji ochotniczych straży pożarnych w powiecie bielskim, przedstawia zaradność i energię ludzi budujących OSP oraz służyć będzie druhom i druhnom jako przewodnik po zasobach sprzętu pożarniczego. W imieniu starosty bielskiego Andrzeja Płonki i swoim własnym serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Dziękuję za udzielone wsparcie gminom czyli burmistrzom i wójtom oraz licznym firmom. Serdecznie dziękuję zarządom OSP oraz wszystkim autorom tekstów ze wszystkich jednostek naszego powiatu za bardzo dobrze wykonane zadanie.

Celem konkursu jest pokazanie kronikarskiego dorobku ochotniczych straży pożarnych powiatu bielskiego. Kroniki dokumentują historię i działalność jednostek oraz wiele wydarzeń z życia lokalnych społeczności, a kronikarze poświęcający swój czas na dokumentowanie historii pożarnictwa wykonują dobrą pracę, utrwalając dzień współczesny dla potomnych.

Na spotkaniu podkreślano, że w skali kraju jest organizowanych tylko 30 powiatowych przeglądów i kilka przeglądów wojewódzkich. Dr Rafał Dmowski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego z Siedlec apelował, żeby pisać pamiętniki, dzienniki, bo jest to udokumentowane źródło prawdy historycznej, jedyne obiektywne źródło wiedzy o życiu i działalności straży pożarnej w danej miejscowości. Podkreślił, że jest pod wielkim wrażeniem zgromadzonych przez OSP Wilamowice historycznych zbiorów dotyczących tej jednostki, a prezentowanych w Izbie Pamięci.

Uroczystość uświetnił wspaniały występ orkiestry dętej w Wilamowicach pod dyrekcją Mariusza Płonki.

Komisja podkreślała, że dokonanie oceny kronik nie było łatwe. Do konkursu zgłoszono 10 kronik w 17 tomach. Po długiej dyskusji ustalono, że wzorowo prowadzone są kroniki OSP w Rybarzowicach, Jaworzu, Bestwinie i Świętoszówce. Kroniki te będą reprezentować powiat bielski w przeglądzie wojewódzkim.

Alina Macher, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.