czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 3 sierpnia 2019
 • wyświetleń: 779

Kołdra naturalna czy syntetyczna. Która dla mnie będzie najlepsza?

Materiał partnera:

Wybierając kołdrę każdy chce wybrać najpiękniejszy model. Ale nie można zapominać, że główną funkcją dobrej kołdry jest ogrzanie i zapewnienie komfortu podczas nocnego odpoczynku. Wygodna kołdra jest jednym z ważnych elementów dobrego snu, dlatego konieczne jest podejście do wyboru modelu z pełną odpowiedzialnością. W sklepach wybór jest tak duży i zróżnicowany, że zawsze można wybrać najlepszą opcję.

Kołdra naturalna czy syntetyczna


Ważne kryteria wyboru kołdryDobra kołdra powinna być przede wszystkim wygodna i całkowicie bezpieczna dla zdrowia, ponieważ przez długi czas styka się bezpośrednio ze skórą. Podczas używania niskiej, jakości produktu rano na ciele może pojawić się podrażnienie i swędzenie.

Właściwa kołdra musi być:
 • Antyalergiczna (kołdry dostępne we wszystkich rozmiarach na www.posciel.to)
 • Łagodna dla skóry
 • Zapewniająca właściwy komfort termiczny
 • Dobrze wchłaniać wilgoć
 • Doskonale oddychająca.


Najlepiej jest preferować kołdry o długości, co najmniej 205 cm, w tym przypadku osoba o dowolnym wzroście będzie w stanie całkowicie się okryć i poczuć się komfortowo. Jeśli kołdra jest krótsza, istnieje ryzyko przemarznięcia, ponieważ nogi lub górna część ciała będą okresowo odkryte. Ważny jest również materiał, z którego wyprodukowana jest kołdra. Niektórzy ludzie lubią naturalne wypełnienie z wełny, a ktoś inny podatny na alergie naraziłby się na podrażnienie skóry.

Która kołdra będzie najlepsza?Wśród naturalnych wypełniaczy do kołder najbardziej rozpowszechnionym i popularnym jest ptasi puch pochodzący od gęsi lub kaczek. Takie wypełnienie dzięki swoim właściwościom izolacyjnym nie ma sobie równych, jest dość drogie, ale kołdra może być użytkowana długo, co czyni zakup opłacalnym.  

Wypełniacz puchowy ma następujące zalety:
 • Dobrze przepuszcza powietrze, dzięki czemu ciało oddycha podczas snu
 • Dobrze utrzymuje ciepło
 • Po zdeformowaniu szybko powraca oryginalny kształt
 • Produkt z puchem ma małą wagę
 • Naturalny wypełniacz nie gromadzi elektryczności statycznej
 • Kołdra puchowa służy więcej niż kilkanaście lat.


Istnieje kilka przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem kołdry. Wypełnienie puchowe nie jest odpowiednie dla osób uczulonych na roztocza. Faktem jest, że naturalny puch jest idealnym środowiskiem do reprodukcji tych najmniejszych organizmów, które u osób podatnych na alergie mogą spowodować atak duszności.

Wełna owcza cenionym wypełniaczem do kołderWełna owcza jest używana do produkcji kołder i być może ten wypełniacz jest drugim najbardziej popularnym po puchu. Jak puszysty wełniany produkt, kołdra oddycha, nie będzie pod nią gorąco, nawet w ciepłym sezonie. Wełna nie gromadzi ładunku elektrycznego, więc nie iskrzy w ciemności.

Ponadto wełna owcza ma następujące zalety:
 • Ma działanie terapeutyczne - masuje ciało, łagodzi bóle mięśni i stawów
 • Doskonale wchłania wilgoć i równie szybko ją oddaje, więc pod kołdrą powstaje suchy, przyjemny mikroklimat
 • Ma doskonałą zdolność rozgrzewania.


Do najważniejszych wad należą następujące właściwości wypełniacza wełnianego:
 • Duża waga produktów
 • Zdolność do wywoływania alergii, a alergenem mogą być nie tylko roztocza, ale także lanolina wosku zwierzęcego, która jest wydzielana przez włókna wełny
 • Z czasem wełniane kołdry tracą swój pierwotny kształt.


Kołdry z wypełnieniem wełnianym wymagają szczególnej ostrożności. Nie można ich prać, dozwolone jest tylko profesjonalne czyszczenie na sucho. Jednak dla ludzi, którzy preferują naturalne surowce, jest to idealna opcja.

Kołdra naturalna czy syntetyczna


Wełna z wielbłąda to nowoczesne podejście do produkcji kołderOstatnio, wraz z produktami z owczej wełny, często spotyka się kołdry z wypełnieniem z wełny wielbłąda. Patrząc na koszty taka pościel znajduje się między kołdrami puchowymi i owczymi, ale pod względem trwałości zajmuje pierwszą pozycję. Produkt z wypełnieniem z wełny wielbłąda może być użytkowany dłużej niż 30 lat, a jednocześnie doskonale zachowując oryginalny kształt.

Podobnie jak owce, włosy wielbłądzie mają leczniczy wpływ na ludzkie ciało. Produkty z takim wypełniaczem:
 • Łagodzą ból mięśni
 • Wspierają leczenie osteochondrozy
 • Zmniejszają objawy przeziębienia.


  Pod względem wagi kołdra z wielbłąda jest tylko nieco cięższa od wypełnienia syntetycznego. Naturalna wełna z wielbłąda przyczynia się do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, więc produkty z takim wypełniaczem nie są odpowiednie dla osób z alergią lub astmą.

Kołdry z syntetycznym wypełniaczemNowoczesny przemysł włókienniczy wytwarza wiele syntetycznych wypełniaczy, które pod pewnymi względami nie są gorsze od naturalnych. Ze względu na niską przewodność cieplną sztucznie wytworzonych włókien, ich lekkość, trwałość i absolutną hipoalergiczność, są często używane do produkcji kołder.

Zalety wypełniacza z włókna poliestrowego są następujące:Wysoka, jakość izolacji termicznej, jest to włóknina składająca się z najmniejszych włókien, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń wypełniona powietrzem. Dzięki temu materiał dobrze zatrzymuje ciepło. Produkty z włókien poliestrowych są lekkie. W syntetykach nie powstają szkodliwe mikroorganizmy, więc pościel z syntetycznym wypełniaczem jest odpowiednia dla osób z alergią. Kołdry z takim wypełnieniem można użytkować dłużej niż 10 lat.

Mówiąc o zaletach kołdry z syntetycznym wypełnieniem, nie można nie wspomnieć o ich wadach:
 • Kołdry z tworzyw sztucznych słabo absorbują wilgoć.
 • Syntetyczny wypełniacz szybko się elektryzuje.
 • Kołdry poliestrowe są dobre na poza sezonem. Latem jest gorąco, a zimą chłodno.


Kołdra naturalna czy syntetyczna


Kołdra naturalna czy syntetyczna?Jak już wspomniano zarówno naturalne jak i syntetyczne wypełniacze mają swoje wady i zalety. Tak, więc kołdry z naturalnym wypełnieniem są trudniejsze w utrzymaniu i mogą uczulać. Jednak osoby nie podatne na alergie mogą odnieść wiele korzyści zdrowotnych. Łatwiej jest dbać o kołdry syntetyczne, ponieważ można je prać tak często, jak to konieczne, ale nie pozwalają na przenikanie powietrza i odparowanie wilgoci, powodując pocenie się. Warto kupować kołdry z różnymi wypełnieniami dla różnych pór roku i warunków użytkowania, aby w każdej temperaturze w sypialni było wygodnie. A nagrodą za czas spędzony przy wyborze będzie spokojny i zdrowy sen.