czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 sierpnia 2019
  • 17 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 9431

Mieszkaniec wysłał do burmistrza petycję ws. komunikacji

Mateusz Zimmermann, mieszkaniec Czechowic-Dziedzic złożył w Urzędzie Miejskim petycję dotyczącą komunikacji miejskiej. W piśmie do burmistrza wskazuje problemy związane z komunikacją miejską i miejscami parkingowymi w mieście.

Petycja:

Zwracam się do Pana Burmistrza w sprawie dotyczącej komunikacji miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. W ostatnich latach została zmodernizowana flota komunikacji miejskiej oraz wybudowano nowy dworzec autobusowy, jednakże jeden element pozostał nietknięty - rozkład jazdy. Autobusy, zwłaszcza linia numer VII często się spóźnia, co jest spowodowane wieloma czynnikami. Pierwszym, w mojej ocenie najważniejszym z nich jest częstotliwość jazd czechowickiego PKM-u. Po raz kolejny posłużę się, najważniejszą linią w mieście, czyli linią numer VII. Tylko między godziną 6.00, a 7.00 wyłącznie w czasie roku szkolnego tenże autobus kursuje 4-krotnie, co w mojej ocenie jest optymalne dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Niestety w późniejszych porach, kursuje on rzadziej, przez co w czasie godziny szczytu i ogromnego natężenia ruchu, opóźnienia sięgają nawet 30 minut, co jest nie do zaakceptowania. W mojej ocenie zwiększenie częstotliwości autobusów rozwiązało by ten problem. Kolejny mankament dotyczy niedopasowania rozkładu jazdy PKM względem rozkładu jazdy Kolei Śląskich. W efekcie mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, którzy dojeżdżają autobusami na dworzec kolejowy są zmuszeni czekać nawet 30 minut na pociąg. Sytuacja jest adekwatna jeżeli ktoś wraca pociągiem np. z Katowic. Jako student na Uniwersytecie Śląskim, zwyczajnie nie opłaca mi się czekać na autobus, ponieważ szybciej jest wrócić pieszo do domu. Oczywiście może pojawić się problem z dopasowaniem tablicy odjazdu autobusów do rozkładu jazdy pociągów, ponieważ kilkukrotnie dochodzi do zmian drugiej komunikacji, jednakże zmiany te to kwestia paru minut i przy odpowiednim rozplanowaniu można dojść do pewnego konsensusu.

Również zwiększenie ilości autobusów jest potrzebne by mieszkańcy Czechowic Górnych, Ligoty, Zabrzega oraz Bronowa mieli dużo lepszy dojazd do centrum miasta. Wspomniałem o opóźnianiach autobusów, ponieważ obok niskiej częstotliwości kursowania autobusów miejskich, wiele osób kupuje bilet bezpośrednio u kierowcy, który dość często musi obsłużyć wielu pasażerów. Moją propozycją do rozwiązania tego problemu jest zakazanie sprzedaży biletów przez kierowców, a na ich miejsce wprowadzić urządzenia stacjonarne do sprzedaży biletów w autobusach oraz najważniejszych przystankach w mieście. Z sukcesem wprowadzono biletomaty w białostockich autobusach, a urządzenia stacjonarne z jeszcze większym sukcesem funkcjonują w większości miast m.in. w Bielsku-Białej.

Ostatnim elementem tejże petycji jest uruchomienie dodatkowych linii autobusowych. Obecnie mamy w Czechowicach-Dziedzicach 11 linii autobusowych, jednakże w Czechowicach powstało zapotrzebowanie na utworzenie 2 lub 3 linie autobusowe. Jedna linia mogła by kursować na linii Silesia-Górnicza-Kaniów-Bestwinka-Bestwina-TRW-Legionów/Kopernika Gliksmanka-Legionów/Niepodległości/MOSiR-Czechowice-Dziedzice Dworzec-Traugutta/ZSTiL-Wyspiańskiego/Osiedle Północ-Węglowa/Kościół św. Barbary-Silesia, druga natomiast mogła by kursować w stronę Goczałkowic-Zdrój-Goczałkowice-Pszczyna, natomiast ostatnia na Rudołtowice. Dodanie tych linii spowoduje iż uczniowie z okolic miasta będą mieć łatwiejszy dojazd do czechowickich szkół średnich, a pozostali mieszkańcy będą mogli łatwiej dojechać do zakładów pracy w Czechowicach-Dziedzicach. Dodanie tych linii spowoduje również większy przypływ ludności pracującej oraz uczącej się w Czechowicach-Dziedzicach. Ograniczono by w ten sposób oligopol PKS-u oraz prywatnych przewoźników do tych miejscowości. W ostatnim czasie przeprowadziłem badanie wśród mieszkańców Czechowic-Dziedzic na temat komunikacji w mieście. Na następnych stronach załączam ich wyniki. Mam nadzieję, że moja petycja zostanie pozytywnie rozpatrzona oraz od stycznia 2020 roku zostanie co najmniej zmodyfikowany rozkład jazdy. Liczę również na bardzo szybką odpowiedź.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Zimmermann


Do pobrania: Ankieta dołączona do petycji pana Mateusza Zimmermanna

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.