czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2019
  • 29 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 3315

Wystawa "100 rocznica powstania Polskiej Marynarki Wojennej"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach - Dziedzicach udostępnił swoją galerię Towarzystwu Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Okręgowi LMiR w Bielsku-Białej, by od 22.08.2019 - 30.09.2019 zaprezentowali wystawę - "100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej".

Wernisaż wystawy pt. "100 rocznica powstania Polskiej Marynarki Wojennej" · fot. materiały prasowe


Jej twórcy - Biblioteka Akademi Marynarki Wojennej w Gdyni , z p. Małgorzatą Szubrycht na czele, przedstawili na 24 planszach proces przejmowania od zaborców floty pińskiej i wiślanej oraz jej wykorzystanie w roku 1920 i 1939 przeciw kolejnym najeźcom. Równocześnie pokazali wielki wysiłek odrodzonej Polski, by najpierw na skraju Wybrzeża bałtyckiego, a po 1945 r. od Helu po Świnoujście tworzyć infrastrukturę i kadrę na potrzeby morskiej Marynarki Wojennej, służącej do dziś obronności naszego kraju.

Wystawa została ubogacona fotografiami 13 obrazów okrętów wojennych wśród sztormowych fal Adama Werki, 15 modelami okrętów Marcina Bierskiego, publikacjami nt twórców PMW i współczesnych jej dziejów - Miesięcznik "Bandera" oraz pamiątkami ze służby mieszkańców miasta - Aleksandra Biernata i Kazimierza Ryglowskiego , który pokazał 80 cm. wierny model Ścigacza 303 na którym pływał. Oni też oraz Jan Berger i Jan Flisowski dzielili się z uczestnikami wernisarzu swoimi wspomnieniami z marynarskiego życia.

Wystawa, jak zaznaczył Prezes Okręgu Edward Szpoczek poza walorami czysto poznawczymi uświadamia nam, a szczególnie młodemu pokoleniu, że podjęte w 1918 r. decyzje polityczne w Wersalu i Paryżu były dopiero początkiem długiego i trudnego powrotu Polski na mapę świata. Wrogowie zewnętrzni - Rosja, Niemcy, Ukraina, Czechy, Litwa oraz wewnętrzni - różne mniejszości narodowe, zwaśnione partie starali się maksymalnie osłabić młode państwo i zabezpieczyć swoje partykularne interesy. O tych wszystkich faktach trzeba pamiętać i wyciągać wnioski, a nie żyć w złudnym przekonaniu, że istnienie wolnego państwa jest nam dane darmo i na zawsze.

Wystawa jest objęta Patronatem Honorowym - Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Inspektora MW kadm. Jarosława Ziemiańskiego , Rektora-Komendanta AMW kadm. Tomasza Szubrychta. W jej otwarciu dla mieszkańców Gminy, a zwłaszcza dla nauczycieli i uczniów miejscowych szkół wzięli udział Członkowie TP z Anną Wlazło, Kustosz Izby Regionalnej Jacek Cwetler, Przewoniczący "Civitas Christiana" w Bielsku-Białej Stanisław Ciupka . Biuro Promocji UM reprezentowała Renata Nawrocka.

aka, Edward Szpoczek / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj