czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 1425

Zbyt wysoki poziom leukocytów: co oznacza?

Materiał partnera:

Leukocyty pełnią w naszym organizmie bardzo istotną funkcję, a mianowicie zajmują się jego obroną prze wirusami i bakteriami. Powszechnie wiadomo, że ich zbyt niski poziom może być oznaką poważnych chorób szpiku kostnego łącznie z białaczką. Jeśli jednak jest ich zbyt wiele przez dłuższy czas, to również powinniśmy mieć powody do niepokoju. Co oznacza zbyt wysoki poziom leukocytów? Czytajcie!

Zbyt wysoki poziom leukocytów: co oznacza?


Czym zajmują się leukocyty?Jeśli kiedykolwiek wykonywaliście morfologię krwi, to na pewno zauważyliście, że pierwszą pozycję zajmują właśnie leukocyty, nazywane inaczej białymi krwinkami. W naszym organizmie jest ich naprawdę sporo: od 4000 do 10 000 w każdym mm3 krwi. Dlaczego jest ich tak dużo i po co w ogóle są nam potrzebne. Przede są one bowiem naszą ochroną przed zagrożeniami świat zewnętrznego. Kiedy tylko w naszym organizmie pojawi się stan zapalny wywołany przez bakterie lub wirusy, produkcja leukocytów w szpiku kostnym wzrasta, a następnie są one transportowane razem z krwią na miejsce zdarzenia. Wiele leukocytów wtedy ginie, co sprawia, że chwilowo ich ilość w naszej krwi jest poniżej normy, jednak jeśli jest to tylko stan przejściowy, to nie musimy się martwić.

Jaka jest prawidłowa ilość leukocytów w krwiLiczba tych elementów morfotycznych krwi zmienia się w trakcie naszego życia, a dokładniej mówiąc, zmniejsza się. W przypadku noworodków norma wynosi 9-30 tys./μl . Jest to dość oczywiste, ponieważ małe dziecko jest narażone na wiele niebezpiecznych infekcji. Po roku poziom leukocytów kształtuje się na poziomie 6-20 tys./μ. W przypadku pięciolatków mówimy o ilości 5-15,5 tys./μl. Kolejnym etapem rozwoju wyznaczonym jako norma dla dzieci jest wiek 10 lat. W tym czasie młody człowiek powinien mieć w swojej krwi 4,5-13,5 tys./μl. Wspomniana wyżej norma 4-10 tys./μl stanowi wyznacznik dla osób dorosłych. Warto pamiętać, że jeśli przyjmujemy jakieś leki, mogą one zaburzać prawidłową liczbę leukocytów w naszym organizmie. Powinniśmy o tym oczywiście poinformować podczas wykonywania badania. Pamiętajmy, żeby na morfologię przyjść na czczo, a także by dzień wcześniej nie wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Może to bowiem znacząco wpłynąć na wynik badania. Jeśli nasze wyniki są poniżej lub powyżej normy, to powinniśmy skonsultować się z hematologiem.

Zbyt dużo leukocytów - co to znaczyJeśli wynik naszych badań nie pokoi nas, ponieważ ilość leukocytów jest zbyt wysoka, to w większości przypadków jest to jednak fałszywy alarm. Chwilowa leukocytoza może być bowiem wywołana niedawną infekcją, która doprowadziła do zwiększonej produkcji leukocytów. Warto również zauważyć, że kobiety, które niedawno przeszły ciążę również w swojej krwi posiadają więcej białych krwinek i jest to całkowicie normalne. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli w naszym organizmie poziom leukocytów utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Może to oznaczać chorobę autoimmunologiczną, która prowadzi do nieustannego atakowania naszego organizmu i zwiększonej produkcji leukocytów. Można tu wymienić między innymi takie choroby jak atopowe zapalenie skóry czy astmę. Warto w takich sytuacjach wykonać dodatkowe badania, by mieć pewność, co dzieje się z naszym organizmem.