czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 1618

Spotkanie zarządu Towarzystw Regionalnych Powiatu Bielskiego

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie prezesów i członków Zarządu Towarzystw Regionalnych Powiatu Bielskiego.

Spotkanie zarządu Towarzystw Regionalnych Powiatu Bielskiego - 08.2019 · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Spotkanie otworzył i gości przywitał starosta bielski Andrzej Płonka. - Bardzo sobie cenię współpracę z towarzystwami miłośników i przyjaciół naszych miejscowości, to ludzie zaangażowani w pielęgnowanie historii, tradycji i kultury Małej Ojczyzny, aktywnie dbający o jej rozwój. Na organizowanych przez Starostwo Powiatowe Zjazdach Towarzystw Regionalnych rozmawiamy o współpracy, dzielimy się doświadczeniami, ustalamy nowe formy współpracy - mówił starosta A. Płonka.

Kierownik Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Jolanta Konior przedstawiła program spotkania oraz poprosiła, by minutą ciszy uczcić śp. Teresę Marekwicę, inicjatorkę powiatowych zjazdów regionalnych, aktywną propagatorkę tradycji i kultury lokalnej, prezesa Towarzystwa Miłośników Rudzicy.

Ubiegłoroczny Zjazd Towarzystw, który miał miejsce w Rudzicy podsumowała odczytując podjętą wtedy uchwałę Jolanta Zienkiewicz przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Rudzicy.

Gościem specjalnym spotkania był prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek zastępca dyrektora ds. Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Tę część spotkania prowadził Bogdan Kocurek dyrektor Książnicy Beskidzkiej. Rozmawiano na temat przyszłości edukacji regionalnej oraz wykorzystania w tym celu nowoczesnych platform cyfrowych. Chodzi o tzw. eduś czyli Platforma Edukacji Regionalnej Województwa Śląskiego - Przyroda, Społeczeństwo, Kultura, gdzie znajdują się materiały do edukacji regionalnej dla uczniów i nauczycieli z terenu całego województwa śląskiego oraz ewoś czyli Encyklopedia Województwa Śląskiego - 6 tomów encyklopedii on - line z indeksem haseł alfabetycznym i rzeczowym. Profesor R. Kaczmarek namawiał kierownictwo towarzystw regionalnych do ścisłej współpracy z Instytutem Badań Regionalnych, który powstał decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego w 2011 roku w celu badań naukowych, wykonywania ekspertyz regionu oraz przygotowania programów i materiałów na potrzeby województwa śląskiego.

Ustalono, że w tej dziedzinie współpracę i wzajemne kontakty koordynować będzie Centrum Wiedzy o Regionie w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku - Białej.

Tegoroczny Zjazd Towarzystw Regionalnych odbędzie się w październiku w Czechowicach - Dziedzicach połączony z uroczystością 60-lecia istnienia i działalności Towarzystwa Przyjaciół Czechowic - Dziedzic, o czym szczegółowo poinformowała przewodnicząca tego towarzystwa Anna Wlazło.

Alina Macher, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.