czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 sierpnia 2019
  • 25 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 1543

"Tornister pełen uśmiechów" po raz jedenasty w diecezji

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej rozpoczyna po raz 11. wraz z Caritas Polska ogólnopolską akcję "Tornister pełen uśmiechu" na nowy rok szkolny 2019/2020. Akcja ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, tak aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem.Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problemy edukacyjne uczniów z ubogich rodzin oraz wsparcie ich edukacji. Wyprawki szkolne dla dzieci potrzebujących kompletowane są przez okres wakacji w całej Polsce za pośrednictwem diecezjalnych Caritas. Od początku akcji Caritas przekazała dzieciom z ubogich rodzin ponad 170 tysięcy wyprawek.

Akcja ma zwiększyć szanse edukacyjne uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla dzieci w Polsce. Od dwóch lat akcja skierowana jest również do dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie (Litwa, Białoruś, Ukraina). W parafiach w całej Polsce tornistry zakupione przez Caritas są wypełniane według potrzeb. Ponadto do specjalnych koszy wystawionych w parafiach można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowanych przez wolontariuszy Caritas.

Akcja finansowana jest z ogólnopolskiej zbiórki SMS-ów charytatywnych o treści TORNISTER wysyłanych pod nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) oraz wpłat indywidualnych.

Akcja ta w wielu parafiach diecezji cieszy się dużą popularnością. Parafianie nie tylko dbają o to, aby plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują "swoje" plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki, bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka.

Parafie, które biorą udział w programie w roku 2019:
  • Parafia św. Maksymiliana Bielsko-Biała Aleksandrowice
  • Parafia św. Wawrzyńca Grojec
  • Parafia św. Małgorzaty Bielsko-Biała Kamienica (parafianie przygotowują tornistry dla dzieci z Parafii św. Piotra i Pawła w Trembowli i Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniowcach w Archidiecezji Lwowskiej na Ukrainie)
  • Parafia św. Bartłomieja Apostoła Grodziec
  • Parafia Miłosierdzia Bożego Miliardowice
  • Fundacja " Pomóżmy Ubogim" Biery


Do biura Caritas przychodzą także Darczyńcy indywidualni, którzy odbierają plecak do wyposażenia. Często są to rodziny, które w taki sympatyczny sposób uczą dzieci dzielenia się z innymi. Są też Darczyńcy, którzy przynoszą wyprawkę szkolną dla dziecka, bo swoje są już "odchowane" a zakup przyborów szkolnych sprawia im radość.

Akcja ma charakter długofalowy, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

Od 2018 roku Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej uruchomił możliwość płatności elektronicznych i "Plecak pełen uśmiechów" można ofiarować wirtualnie. Oczywiście plecak z wyprawką i uśmiech obdarowanego dziecka są jak najbardziej realne.

Plecak na Wschód

Od 2018 roku ze względu na rządowy program wyprawki szkolnej dla polskich dzieci (świadczenie "Dobry Start", nazywane też 300+) akcję dedykujemy również dzieciom z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Zasadniczo są to dzieci z korzeniami polskimi z parafii, gdzie posługują księża pochodzący z naszej Diecezji.

Zależy nam, aby dzieci szczególnie z rodzin polonijnych, miały łatwiejszy start. Księża Misjonarze pochodzący z naszej Diecezji, którzy posługują w parafiach na Wschodzie, już teraz zgłaszają takie potrzeby. Koszt zakupu wyprawki szkolnej dla ucznia na Ukrainie nierzadko stanowi wydatek całej wypłaty rodzica.

Otrzymane plecaki przekażemy, tak jak w roku 2018, dzieciom polonijnym z Ukrainy, które przyjechały 31 lipca i na dwóch turnusach kolonijnych będą wypoczywały w Jubileuszowym Centrum Caritas w Lipniku do 28 sierpnia. "Tornistry pełne uśmiechów" zostaną również odebrane przez księży prowadzących duszpasterstwo na Wschodzie i przekazane potrzebującym dzieciom. Pełne plecaki, które trafią do Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej z przeznaczeniem na Wschód będą zwolnione z opłaty.

Oczywiście nadal istnieje możliwość przekazania plecaków potrzebującym dzieciom z parafii. Koszt plecaków Caritas wynosi wówczas 25 zł.

aka / czecho.pl, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.