czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 2320

Słupki ogrodzeniowe - niezbędny element każdej posesji

Materiał partnera:

Budując dom - nieważne czy to nasz pierwszy, czy kolejny - zawsze pamiętamy o najmniejszych detalach, które uczynią go ładnym, przytulnym i pozwolą nam poczuć się w pełni komfortowo, jak u siebie, we własnym azylu. Choć często o tym zapominamy, zasada ta dotyczy nie tylko wewnętrznej, ale również zewnętrznej części domów - na przykład ogrodzeń - czyli po prostu posesji.

Słupki ogrodzeniowe
fot. https://www.semmelrock.pl/


O ile wybór samego ogrodzenia nie jest zbytnio skomplikowany, bo szukamy po prostu czegoś odpowiadającego naszym gustom i pasującego do stylu domu, o tyle sprawa ze słupkami jest już z goła inna - jest ich mnóstwo i nie jest łatwo wybrać te najlepsze, które wkomponują się w styl domu i ogrodu. A przecież jest to niezwykle ważne, bo ogrodzenie będzie pierwszą rzeczą, jaką zobaczą nasi goście. To niejako nasza wizytówka, która zadecyduje o ważnym, pierwszym wrażeniu. Jak wybrać słupki ogrodzeniowe? Czym się kierować i jak je zamontować? Czy można podjąć się tego samemu?

Naturalnie, nowocześnie czy elegancko?Co jasne i logiczne, ogrodzenie powinno nie tylko doskonale się prezentować (to jedna z niewielu rzeczy, jakie widzą ludzie z zewnątrz - wrażenie, jakie sprawi nasze ogrodzenie, może determinować ocenę całego domu), ale również pasować do stylu całej nieruchomości. Wszystko razem powinno tworzyć jedną, spójną całość.

Gdy decydujemy się na wyprowadzkę z bloku, często kieruje nami chęć oderwania się od miasta i obcowania z naturą. W takim wypadku warto otoczyć się nie tylko zielenią, ale również kojącą, harmonijną prostotą. Dobrym wyborem może być tutaj na przykład proste, kamienne ogrodzenie, do którego pasuje wiele różnych rodzajów słupków - jest ono bowiem bardzo uniwersalne. Kamienne ogrodzenia to klasyczne rozwiązanie, dlatego nie sprawdzą się one wokół domu zbudowanego w innowacyjnym stylu.

Do modernistycznych, nowoczesnych domów zdecydowanie bardziej pasują słupki ogrodzeniowe betonowe. To minimalistyczna propozycja, która doskonale dopełni całości projektu. Beton świetnie skomponuje się z surowym, stylowym domem; ponadto występuje na ogół w różnych kolorach, dzięki czemu dopasowanie go do elewacji koloru czy wyposażenia ogrodu nie powinno stanowić problemu.

Jeżeli nasz dom jest urządzony w minimalistycznym, prostym i eleganckim stylu, ogrodzenie powinno być takie samo. Dobrym materiałem może okazać się tu trawertyn - materiał ten sprawia wrażenie w pewnym sensie niestarannego, niedokończonego, ale jest bardzo solidny, a na wspomnianym rzekomym niedopracowaniu polega cały jego urok. Jego prostota pasuje do eleganckich posesji i dodaje im szyku. Trawertyn sprawdzi się również przy kwietnikach i klombach.

Ogrodzenie posesji - po co?Słupki ogrodzeniowe to nieodzowny element każdej posesji. Zapewniają nam one prywatność, komfort i bezpieczeństwo. Dzięki nim w naszym domu nie pojawią się nieproszeni goście i nikt nie będzie "oglądał nam kątów" bez naszej zgody. Odpowiednio dobrane słupki ogrodzeniowe mogą również pełnić funkcję stricte dekoracyjną i stanowić swoistą wizytówkę naszego domu i nas samych. Ludzie podróżujący autami - mowa tu oczywiście o pasażerach - często przyglądają się mijanym nieruchomościom. Niech nasza prezentuje się najlepiej!

Choć zdarzają się jeszcze domy, które nie posiadają ogrodzenia (mowa tu przede wszystkim o domach szeregowych), to jednak jest to coraz rzadszy widok. Dziś ludzie cenią sobie prywatność i coraz chętniej odgradzają się od innych - zarówno od sąsiadów, jak i od hałasów ulicy.

Na terenach wiejskich i przedmieściach, gdzie można spotkać najwięcej domów, często widzimy różne zwierzęta, jak jelenie, sarny, a nawet dziki. Niekiedy może być to niebezpieczne dla domowników, dlatego ogrodzenie jest niezbędne, by ich chronić. Jeśli zaś o ochronie mowa, ogrodzenie zapewni, że rodzice nie będą musieli martwić się o bezpieczeństwo bawiących się w ogrodzie dzieci - nie ma bowiem ryzyka, że wyjdą same poza teren posesji lub zostaną zaczepione przez obcą osobę.

Na rynku istnieje wiele producentów słupków ogrodzeniowych. Warto jednak zaufać sprawdzonym i renomowanym firmom, takim jak Semmelrock. W jej ofercie znajduje się szereg produktów, dzięki którym możemy doskonale zaplanować i dopracować w każdym calu nasz ogród i posesję: https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/slupki-ogrodzeniowe-nasze-inspiracje-dla-twojego-domu/.

Reasumując, ogrodzenie naszego terenu zapewni nam pełen komfort, bezpieczeństwo oraz prywatność. Dzięki niemu nie musimy martwić się o przebywające w ogrodzie dzieci albo zwierzęta i możemy spać spokojnie, bez obaw, że na nasze terytorium wedrze się intruz.

Montaż słupków ogrodzeniowychProces montowania słupków ogrodzeniowych zdecydowanie nie należy do najtrudniejszych i najżmudniejszych prac, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć podczas budowy domu. Właściwie jest to dość proste, szczególnie, jeśli odpowiednio edukujemy się w temacie przed rozpoczęciem pracy. Z odpowiednim, solidnym przygotowaniem jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym sami. Nie każdy ma jednak na to czas i zdrowie, a czasem brakuje po prostu predyspozycji do takich zajęć - nie ma w tym nic złego. W takiej sytuacji warto zatrudnić fachowca, który uwinie się z pracą szybko i sprawnie, a my będziemy mieć pewność, że nasze ogrodzenie jest wykonane w sposób poprawny i nie będzie z nim problemów.

Tak samo jak i przy każdym innym przedsięwzięciu tego typu, pierwszym i koniecznym krokiem, jaki należy wykonać, jest poczynienie dokładnych prac przygotowawczych. Niektórzy lubią odpuszczać sobie ten etap, by przyspieszyć proces, jednak nie jest to dobry ruch - wówczas efekt końcowy może nie być zadowalający.

Na samym początku musimy określić, jaki jest dokładny rozmiar grodzonego obszaru. Wówczas będziemy wiedzieć, jak dużo materiału potrzebujemy i jakie powinniśmy zachować odległości pomiędzy kolejnymi słupkami.

Po wykonaniu owej czynności należy kupić materiał. Warto pamiętać, że wyróżniamy kilka rodzajów słupków ogrodzeniowych:

  • słupki ogrodzeniowe początkowe - montowane na początku i końcu ogrodzenia,
  • słupki ogrodzeniowe narożne - montowane na każdym narożniku,
  • słupki ogrodzeniowe pośrednie - montowane w odległościach od jednego do trzech metrów (opiera się na nich ogrodzenie).


Istnieją trzy metody montowania słupków. Pierwszą z nich jest osadzenie ich bezpośrednio w ziemi, bez użycia betonu i innych materiałów, co pozwoli nam nieco - choć niewiele - zaoszczędzić. Nie jest to jednak najrozsądniejsze rozwiązanie, ponieważ zwiększa ono ryzyko korozji, co oznacza, że dość szybko trzeba będzie wymieniać ogrodzenie na nowe. Druga metoda to zalanie słupków betonem - jeśli zdecydujemy się na tę opcję, nie ma ryzyka pojawienia się rdzy i tym samym zniszczenia konstrukcji. Beton nie należy do najdroższych materiałów, więc warto zainwestować i mieć spokojną głowę. Słupki ogrodzeniowe można również zamontować w podmurówce. Ta opcja jest zdecydowanie najsolidniejsza i najtrwalsza, ale co za tym idzie - najdroższa. Jeśli jednak możemy sobie na nią pozwolić, to jak najbardziej warto z niej skorzystać.

Gdy stawiamy całą konstrukcję, warto rozpocząć od stawiania wspomnianych wyżej rodzajów słupków, tj. początkowych, końcowych oraz narożnych. Każdy z nich powinien, dla bezpieczeństwa, otrzymać dodatkową podporę. Na ogół taką rolę pełni właśnie beton lub podmurówka. Wybraną substancję należy wlać do otworów i zaczekać, aż dokładnie wyschnie.

Najlepsze słupki ogrodzenioweSemmelrock to zespół składający się z ludzi, którzy kochają to, co robią - aranżowanie wyjątkowych i nowoczesnych przestrzeni to ich pasja. Doskonale rozumieją potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów i wychodzą im naprzeciw. Pracownicy firmy Semmelrock nieustannie kształcą się, szkolą i rozwijają, by każdego dnia zapewnić klientom usługi na najwyższym poziomie.