czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 3 września 2019
  • wyświetleń: 1238

Straż miejska o bezpiecznym powrocie do szkoły i przedszkola

Rozpoczął się rok szkolny. Zarówno dla rodziców, jak dzieci oznacza zmiany, którym często towarzyszą obawy przed zadaniami wynikającymi z nowej organizacji dnia. Czechowicka straż miejska przypomina jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci.

- Powrót do rzeczywistości szkolnej może być trudny dla naszego dziecka. Zadaniem rodzica jest przygotowanie swojej pociechy do roli ucznia. Należy z nim rozmawiać jak wygląda nauka w szkole, o lekcjach, zabawach na przerwach oraz o rówieśnikach. Dzieci potrafią w krótkim czasie przyswoić się do nowego planu dnia - napisali w komunikacie strażnicy.

Jak czytamy w opublikowanej informacji, oprócz aspektów psychologicznych należy także uświadomić dziecko o zasadach bezpiecznej drogi do szkoły, zwłaszcza postarać się wdrożyć mu podstawowe zasady związane z ruchem drogowym.

- Zadaniem rodzica jest pokazanie, wyznaczenie, a następnie przemierzenie wraz z dzieckiem (najlepiej kilkakrotnie) trasy prowadzącej do szkoły. W czasie drogi należy wskazać dziecku podstawowe zasady związane z ruchem drogowym. Należy zadbać o to, aby nasze dziecko jak najlepiej zapamiętało przebieg trasy szkoła - dom - sugerują.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 43 ust. 1) należy pamiętać, że dziecko które nie ukończyło 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.Nie dotyczy to strefy zamieszkania oraz drogi wyznaczanej wyłącznie dla pieszych. Przepis ten oznacza, że jeżeli dziecko nie ma jeszcze ukończonych 7 lat nie może samo przemierzyć drogi do i ze szkoły, poza wspomnianymi wyjątkami.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasze dziecko jest już gotowe do samodzielnego przemierzenia trasy do i ze szkoły, należy towarzyszyć mu, aż do momentu kiedy będziemy przekonani, że świetnie sobie poradzi.

- Mówiąc o podstawowych zasadach ruchu drogowego powinniśmy przede wszystkich odnieść się do prawnej definicji drogi. Zgodnie z ww. ustawą ─ droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt - przypominają mundurowi.

Dodają, iż ucząc dziecko zasad ruchu drogowego powinniśmy zaznaczyć mu konieczność pamiętania o zachowaniu odległości od skraju jezdni oraz dawać przykład przechodząc przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych. - Ruch uliczny powinien u naszego dziecka wzbudzać respekt i tym samym zmuszać go do zachowywania bezpiecznych zasad.

Strażnicy miejscy tłumaczą też, że szkoła lub przedszkole ma obowiązek zapewnić dziecku poniżej 7 roku życia, opiekę i nie pozwolić na opuszczenie terenu szkoły czy przedszkola, do momentu przybycia osoby uprawnionej do jego odbioru. Szczegółowe zasady odbioru dzieci ze szkoły/przedszkola powinien określać status, regulamin placówki.

- W przypadku, gdy nasze dziecko ma zamiar dojeżdżać do szkoły rowerem, należy pamiętać, że może samodzielnie jeździć rowerem po drogach pod warunkiem, że ma ukończone 10 lat i posiada kartę rowerową. Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym dziecko do 10 lat może poruszać się na rowerze pod opieką innej osoby, tylko i wyłącznie po chodnikach lub drogach dla pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Dziecko, które nie ukończyło 7 lat, może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę - opisują.

Ważne jest także, zadbanie o elementy odblaskowe np. na plecaku naszego dziecka. Wymagają tego obecne przepisy prawne, które stanowią, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. W związku z powyższym warto przypomnieć zarówno dzieciom, jak i młodzieży o występującym w przypadku poruszania się poza obszarem zabudowanym obowiązku noszenia odblasków, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność na drodze jest znacznie ograniczona i kiedy wcześnie zapada zmierzch.

aka / czecho.pl, źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.