czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 3 września 2019
  • wyświetleń: 1037

Balustrady - rodzaje szkła i sposób montażu

Materiał partnera:

Balustrady szklane zdobywają coraz większe zainteresowanie inwestorów. To dlatego, że są niezwykle estetyczne, a solidność konstrukcyjną łączą z lekkim i nowoczesnym wyglądem. Szkła nie trzeba się obawiać - wbrew pozorom nie musi być kruche i delikatne. Odpowiedni dobór materiałów i okuć do szkła zapewni balustradzie trwałość i całkowite bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej o stosowanych rozwiązaniach.

Balustrady - rodzaje szkła i sposób montażu


Balustrady szklane - zastosowanieSzkło idealnie komponuje się z nowoczesną architekturą i wystrojem. Dzięki swojej przejrzystości wprowadza do aranżacji lekkość i światło. Bywa stosowane na wiele sposobów. Jedną z najpopularniejszych metod zastosowania szkła jest konstruowanie z niego balustrad. Mogą być one elementem schodów lub okalać balkony i tarasy. Dzięki temu, że zapewniają całkowitą przejrzystość, pozwalają uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Dotyczy to szczególnie tzw. balustrad całoszklanych, które wykonane są z tafli nie podzielonych słupkami. Wykorzystuje się wówczas mocowanie punktowe szkła, czyli tzw. Rotule (duży wybór jest dostępny w sklepie Womet). To metalowe okucia niewielkich rozmiarów, które stwarzają bardzo szerokie możliwości wykorzystania. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają uzyskać efekt tafli unoszącej się w powietrzu. Brak wyraźnych elementów konstrukcyjnych wpływa więc na jeszcze ciekawszy wygląd balustrady lub innego szklanego elementu.

Szkło na balustradyAby gotowe instalacje były wystarczająco solidne i bezpieczne, balustrady należy wykonywać tylko z przeznaczonych do tego materiałów. W przypadku szkła ważna jest odporność mechaniczna oraz to, by w razie rozbicia tworzyło drobne, nieostre fragmenty. Dlatego do konstrukcji balustrad używa się przede wszystkim szkła hartowanego i laminowanego.

Szkło hartowane powstaje poprzez naprzemienne ogrzewanie do bardzo wysokich temperatur i schładzanie. Dzięki temu materiał jest odporny na zmiany temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. Rozbija się na bardzo małe i nieostre fragmenty, co minimalizuje ryzyko skaleczenia nawet w przypadku uszkodzenia balustrady.

Szkło laminowane jest jeszcze bezpieczniejsze, ponieważ składa się z dwóch tafli połączonych specjalną folią. Odłamki rozbitego szkła laminowanego wciąż przylegają do folii. Do konstrukcji balustrad najczęściej wykorzystuje się szkło hartowane laminowane - oznacza to wysoką wytrzymałość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie stosuje się uchwyty punktowe do szkła. Wówczas bowiem wszystkie obciążenia opierają się właśnie na tafli, dlatego musi być ona maksymalnie solidna. Dlatego najlepiej zastosować podwójne szyby sklejone czterema warstwami folii. Co istotne, folie łączące tafle wcale nie muszą być przezroczyste. Często stosuje się warianty kolorowe, wzorzyste lub nawet oświetlone diodami LED. Mogą mieć też specjalne właściwości, np. ułatwiające czyszczenie.

Okucia do szkła - bezpieczny montaż balustradUchwyty punktowe do szkła, czyli rotule, występują w wielu wariantach. Zazwyczaj są okrągłe, jednak można spotkać również tego rodzaju akcesoria do szkła w kształcie kwadratu czy prostokąta. Ich montaż wymaga nawiercenia otworów w szkle. Wyróżnia je przede wszystkim bardzo estetyczny wygląd. Rotule do mocowania szyb różnią się nie tylko kształtem, ale również wielkością oraz dystansem, czyli parametrem określającym odległość montowanej tafli od podłoża. Odpowiada on m.in. za łatwość czyszczenia szyby. Wybierając rotule z dystansem regulowanym, można przymocować balustradę również do nierównego podłoża, tak by stanowiła jedną linię. Ilość oraz rodzaj mocowań każdorazowo ustala się indywidualnie w celu stworzenia optymalnej pod każdym względem konstrukcji.