czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 11 września 2019
  • 13 września 2019
  • wyświetleń: 3001

Zbliża się sezon grzewczy. Strażnicy informują o kontrolach palenisk

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Już niebawem znów rozpocznie się sezon grzewczy. Straż miejska przypomina o kontrolach palenisk i wylicza czym nie można palić w domowych kotłach.

- Problem spalania odpadów, popularnie zwanych śmieciami, dotyczy głównie osiedli domów jednorodzinnych oraz kamienic posiadających własne ogrzewanie - informuje straż miejska i dodaje, że nasze domowe instalacje nie są przystosowane do spalania śmieci. - Nie są wyposażone w żadne urządzenia do oczyszczania spalin, a temperatura spalania jest zbyt niska, aby bezpiecznie spalać substancje szkodliwe zawarte w odpadach. Niskie temperatury panujące w domowych piecach powodują, że w trakcie spalania wydziela się wiele trujących związków chemicznych. Dymy wydobywające się z domowych kominów zawierają między innymi: dioksyny i furany, tlenki węgla, nieorganiczne związki chloru, nieorganiczne związki fluoru, tlenki azotu, metale ciężkie, dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór - przestrzegają mundurowi.

Funkcjonariusze tłumaczą, że kominy naszych domów są niskie, co oznacza, że wszystkie wydobywające się z nich gazy (dymy ze spalania) opadają niedaleko naszych domów powodując, że powietrze, którym oddychamy pełne jest szkodliwych substancji, przenikając do gleby, gdzie są kumulowane w roślinach.

- Szkodliwe substancje wydobywające się z kominów domowych są również bardzo niebezpieczne dla naszego układu oddechowego i odpornościowego, gospodarki hormonalnej organizmu. Są powodem rozwoju licznych chorób nowotworowych. Wydaje nam się, że płacimy mniej, ale to tylko pozory, najwyższą cenę za naszą głupotę - nie bójmy się tego słowa - płacą nasze dzieci i bliscy, nieodwracalnie tracą zdrowie - przedstawiają problem.

Strażnicy wspominają, że szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. plastikowych butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. - W wyniku spalania tego typu odpadów do powietrza emitowane są rakotwórcze dioksyny. Ich toksyczny wpływ na ludzkie zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.

Od grudnia 2016 roku Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach, a dokładnie eco patrol, przeprowadza kontrole palenisk w domach, mieszkaniach i w miejscach prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku wykrycia spalania odpadów strażnicy wystawiają sprawcy mandat, który może wynieść nawet 500 zł! a w sytuacjach spornych może zostać skierowany wniosek do Sądu. Każde uzasadnione podejrzenie spalania odpadów można zgłosić Straży Miejskiej dzwoniąc pod nr alarmowy 986 lub 32 215-54-92

Warto przypomnieć, że od 1 września 2017 roku zakaz stosowania: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla brunatnego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%; biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Ponadto od 1 stycznia 2022 roku będzie obowiązywał zakaz eksploatacji instalacji (kotłów) starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczki znamionowej.

aka / czecho.pl, źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj