• 21 września 2019
  • wyświetleń: 1967

Kajakarstwo w Czechowicach - historia, która trwa już ponad 80 lat

Materiał partnera:

Kajakarstwo to wodna dyscyplina sportowa, która wbrew pozorom nie rozwija się wyłącznie na Mazurach. Swoją historię ma również na Śląsku, gdzie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kibiców oraz zawodników. Już od ponad 80 lat można podziwiać kajakarstwo w Czechowicach-Dziedzicach. Jak to się zaczęło?

Kajakarstwo w Czechowicach - historia, która trwa

Kajakarstwo w Czechowicach - historia

Jak już wspomnieliśmy, kajakarstwo w Czechowicach-Dziedzicach ma piękną historię, która trwa już ponad 80 lat. Pierwsze wzmianki na ten temat można odnaleźć już w roku 1935, kiedy to zorganizowano pokaz kajakarski na stawie Kopalniok. Dwa lata później została założona pierwsza sekcja pod nazwą KS Górnik Czechowice. Niestety w trakcie wojny zawiesiła swoją działalność, a reaktywacja nastąpiła w 1945 roku. Większość osób należących do sekcji pracowało w Kopalni Silesia. Nie oznacza to jednak, że sekcja nie ma na swoim koncie sukcesów. Już w 1947 roku Emil Folwarczny został mistrzem Polski, a w 1965 roku Barbara Cholewa zdobyła medal na Mistrzostwach Europy Juniorów. Natomiast pierwsze medale na Igrzyskach Olimpijskich wywalczył Marek Dopierała w 1988 roku w Seulu (srebrny i brązowy medal). W kolejnych latach klub z Czechowic triumfował jeszcze wiele razy, o czym opowiemy później.

W latach 90. nastąpiły pierwsze problemy finansowe, wskutek których Górnik Czechowice zawiesił działalność w 1999 roku. Jednak wraca w 2012 roku i podejmuje decyzję o sprzedaży obiektów i sprzętu sportowego. Tego samego roku sekcja kajakarstwa zostaje dołączona do Miejskiego Klubu Sportowego. Od tej pory sekcja może liczyć na dotacje z gminy, wsparcie nielicznych sponsorów oraz przyjaciół, dzięki którym zawodnicy mogą rozwijać swoje talenty i zdobywać kolejne medale na szczeblu ogólnopolskim i regionalnym.

Sukcesy kajakarstwa w Czechowicach

Obecnie sekcja kajakarstwa w Czechowicach to niemal 50 zawodniczek i zawodników. Są oni podzieleni na 5 grup według kategorii wiekowych: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy oraz dzieci. Trenują oni pod okiem profesjonalnych instruktorów, którzy mają na kontach własne sukcesy w zawodach na szczeblu ogólnopolskim, światowym oraz europejskim. Młodzi zawodnicy uczą się od najlepszych, co również determinuje ich do osiągania kolejnych celów. Jaki prezentują się sukcesy sekcji kajakarstwa w Czechowicach? Spójrzmy na najnowsze osiągnięcia.

W 2017 roku zawodnicy oraz zawodniczki uczestniczyli w Mistrzostwach Świata Seniorów w sprincie, gdzie Marcin Grzybowski zdobył srebrny medal. Kajakarz osiągnął również ogromny sukces na Mistrzostwach Europy Seniorów w sprincie, gdzie swoją ciężką pracą wywalczył złoty medal. Sekcji kajakarstwa w Czechowicach nie zabrakło także na Mistrzostwach Europy Juniorów, gdzie Piotr Morawski zajął 7 miejsce. Dodatkowo Wojciech Pilarz zdobył srebrny medal w Pucharze Nadziei Olimpijskich. Z kolei z Mistrzostw Polski kajakarze przywieźli aż 17 medali.

Czy pozostałe dyscypliny sportowe na Śląsku radzą sobie równie dobrze?

Wśród dyscyplin sportowych, które rozwijają się na Śląsku, jest nie tylko kajakarstwo, ale również piłka ręczna, siatkówka, piłka nożna i wiele innych. Niestety nie wszyscy mogli cieszyć się takimi sukcesami jak wyżej wspomniani zawodnicy. Podbeskidzie marzy o powrocie do piłkarskiej Ekstraklasy. W 2016 roku piłkarze nie utrzymali swojej pozycji, co skutkowało powrotem do I ligi. Jednak bez wątpienia zawodnicy drużyny z Bielska-Białej bardzo dobrze rozpoczęli sezon i dostarczają swoim kibicom wielu emocji. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Relacje z zawodów oraz wyniki różnych dyscyplin sportowych można śledzić na wybranych stronach internetowych, między innymi na sts.pl.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.