czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 23 września 2019
  • wyświetleń: 1315

X Ogólnopolski Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi

W dniu 14 września 2019r. odbył się X Ogólnopolski Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi z Rajska do niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau i Auschwitz.

X Ogólnopolski Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi


Marsz został zorganizowany przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej w celu: uczczenia jubileuszu 100 lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, przeprowadzenia manifestacji pokojowej - wystosowanie apelu o pokój na świecie, uczczenia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, uczczenia pamięci pomordowanych w II wojnie światowej, złożenia hołdu św. Maksymilianowi Marii Kolbe, patronowi honorowych dawców krwi, popularyzacji honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, integracji środowisk honorowych dawców krwi.

Marsz odbył się pod honorowym patronatem: Posłanki na Sejm RP - Małgorzaty Pępek, Prezydenta Miasta Bielska-Białej - Jarosława Klimaszewskiego, Prezydenta Miasta Oświęcimia - Janusza Chwieruta, Starosty Oświęcimskiego - Marcina Niedzieli, Starosty Bielskiego - Andrzeja Płonki, Księdza Biskupa Romana Pindla - Biskupa Bielsko-Żywieckiego, Wójta Gminy Oświęcim - Mirosława Smolarka, Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - Stanisława Dyląga.

W pierwszej części Marszu organizatorzy przygotowali dla uczestników Marszu, część organizacyjno artystyczną z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, podczas której, na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Rybarzowice z Rybarzowic oraz Zespół Śpiewaczy "Echo Bielowicka" z Bielowicka. W trakcie tej części uczestnicy mogli się posilić grochówką wojskową przygotowaną przez członków Klubu HDK PCK przy OSP w Kobiernicach oraz kiełbaską z grilla i ciastkiem przygotowanym przez członków Klubu HDK PCK przy Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej.

Przed rozpoczęciem Marszu do niemieckiego obozu zgłady w Auschwitz Birkenau, uczestnicy złożyli wspólnie z Zastępcą Wójta Gminy Oświęcim p. Haliną Musiał oraz Radnym Rady Gminy w Oświęcimiu i Sołtysem Sołectwa Rajsko p. Maciejem Majerskim wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed Pomnikiem Września 1939 w Rajsku.

Następnie uczestnicy Marszu przeszli pieszo z Rajska do obozu Auschwitz Birkenau, gdzie odczytali Apel o pokój na świecie skierowany do wszystkich na świecie przywódców i złożyli również wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed pomnikiem pomordowanych w tym obozie zagłady.

"APEL O POKÓJ NA ŚWIECIE

Uczestnicy X Ogólnopolskiego Marszu Pokoju Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, zgromadzeni w tym szczególnym miejscu - na terenie byłego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau - swą obecnością chcą poświadczyć umiłowanie pokoju, oddać hołd zamordowanym w bestialski sposób ofiarom II Wojny Światowej.

Słowa adresowane do wszystkich Narodów Świata, wypowiedziane w tym miejscu, przez ludzi, którzy własną, dobrowolnie oddaną krwią dla ratowania życia i zdrowia innych poświadczyli miłość i poszanowanie człowieka - niechaj dotrą do wszystkich, którzy posiadają wpływ na dzisiejsze i przyszłe losy świata.

Uczestnicy X Ogólnopolskiego Marszu Pokoju Honorowych Dawców Krwi zwracają się z apelem do Narodów Świata, ich Przywódców, by:
  • dążyli do rozwiązywania konfliktów na drodze pokojowej, w sytuacjach konfliktowych o pomoc prosili Negocjatorów zamiast Generałów,
  • uznali Pokój za najwyższe Prawo i Dobro współczesnego Człowieka i stworzyli Mu warunki do spokojnego życia i rozwoju na Ziemi,
  • wykorzystywali naukę dla dobra Człowieka, a z jej zdobyczy nie czynili Jego wrogów, zrezygnowali z wykorzystania jej dla czynienia gwałtu i szerzenia zniszczeń.
  • szanowali środowisko naturalne i dbali o jego zrównoważony rozwój, zapewniając dostęp do dóbr natury następnym pokoleniom,
  • przelewaną w bezsensownych i niesprawiedliwych wojnach krew przeznaczyli dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego.


Jesteśmy przekonani, że mimo porażek i tragicznych dat w historii naszej Ziemi, zbudowanie na niej nowego, lepszego życia jest możliwe. Ludzkość zasługuje na życie w pokoju i przyjaznej dla niej cywilizacji!

Uczestnicy X Ogólnopolskiego Marszu Pokoju Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Brzezinka - Oświęcim, 14 września 2019r."

Po zakończeniu uroczystego apelu, uczestnicy Marszu przeszli następnie pieszo z hasłem "80 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej" do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, gdzie przed Ścianą Śmierci" jej uczestnicy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze ku pamięci zamordowanych w tym obozie ludzi.
Delegacja Marszu, złożyła również hołd św. Maksymilianowi Marii Kolbe, patronowi honorowych dawców krwi w jego celi śmierci.

Fotografie autorstwa Adama Porwała: photos.google.com/share/AF1QipPIHm_f4cKwl1_uoozbdrWfwQDOaTQOnoRDbQNVAGP2hSQoHp8QQifTUzcvpHs43w?key=NWFlWVVRdHBReXQyVHpRRnNBWTVGTS1MNG9MUURB

Marek Mielnik
Dyrektor OR PCK w Bielsku-Białej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.