czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 marca 2007
  • wyświetleń: 2691

Metropolita warszawski z Czechowic

Metropolita warszawski z Czechowic
Kazimierz Nycz


Nowy metropolita warszawskim zostanie Kazimierz Nycz. Niewiele osób wie, że to osoba blisko związana z Czechowicami. Tutaj w latach sześćdziesiątych uczęszczał do średniej szkoły - Kazimierz Nycz jest absolwentem Zespołu Liceów im. Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie w 1967 zdał maturę. Nowy metropolita był gościem szkoły podczas obchodów 50. rocznicy jej powstania.

Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 roku w Starej Wsi koło Oświęcimia. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1973 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitarnej w Krakowie, a od roku 1981 pomagał w duszpasterstwie w skawińskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. W roku 1987 został wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

16 kwietnia 1988 roku, decyzją papieża Jana Pawła II, mianowany biskupem pomocniczym arcybiskupa metropolity krakowskiego (biskup tytularny Villa Del Re). Konsekrowany 4 czerwca 1988 na Wawelu przez kardynała Franciszka Macharskiego. Od 26 listopada 1999 roku jest przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. 9 czerwca 2004 roku mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem diecezjalnym koszalińsko-kołobrzeskim. Od grudnia 2004 jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. 3 marca 2007 papież Benedykt XVI ogłosił jego nominację na arcybiskupa metropolitę warszawskiego.

new / czecho.pl

Źródło: Wikipedia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.