czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 października 2019
  • wyświetleń: 2932

NBP wyemitował nowy banknot o nominale 19 złotych

2 października 2019 r. Narodowy Bank Polski wyemituje banknot kolekcjonerski 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, o nietypowym nominale 19 zł, nawiązującym do roku powołania Wytwórni.

Reklama

banknot
banknot o nominale 19 zl · fot. NBP


Strona przednia banknotu przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, napis "niepodległa" obok którego zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis "niepodległa" , odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Banknot upamiętniający 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jest pierwszym polskim banknotem kolekcjonerskim, w którym zastosowano zabezpieczenie w postaci paska holograficznego, pod którym znajduje się okienko wycięte w papierze oraz zabezpieczenie opracowane przez PWPW wkomponowane w gałązkę wawrzynu, symbolizującą braterstwo i zwycięstwo.

Na stronie odwrotnej banknotu umieszczono wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się zabezpieczenie optyczne w kształcie logotypu PWPW oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby "19" i skrótu "NBP".

banknot
banknot o nominale 19 zl · fot. NBP

banknot
banknot o nominale 19 zl · fot. NBP


- Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA została powołana 25 stycznia 1919 r. decyzją Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego. (...) Historia firmy nierozerwalnie wiąże się z historią odradzającego się państwa polskiego i losami obywateli. Okresem szczególnej próby okazały się lata II wojny światowej. W zajętym przez okupanta gmachu działała konspiracyjna grupa PWB/17/S, złożona z pracowników Wytwórni, którzy z narażeniem życia kontynuowali produkcję banknotów oraz dokumentów na potrzeby Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego budynek PWPW był jedną z najważniejszych redut powstańczych. (...) Obecnie PWPW jest jedną z najnowocześniejszych na świecie firm zajmujących się produkcją papieru zabezpieczonego, banknotów oraz druków zabezpieczonych. (...) Z historią PWPW w szczególny sposób wiąże się postać jej patrona - Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców założycieli niepodległej Polski, wybitnego polityka, pianisty i filantropa - pisze w folderze emisyjnym Maciej Biernat, Prezes Zarządu PWPW SA.

Kolekcjonerski banknot o nominale 19 zł wyemitowany zostanie w nakładzie do 55 000 sztuk. Cena banknotu będzie wynosić 80 zł brutto. Banknot będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.