Wiadomości

  • 3 października 2019
  • 5 października 2019
  • wyświetleń: 4623

Powstała nowa, bogato ilustrowana książka o Ligocie

Ukazała się nowa książka, wydana staraniem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, "Ligota nieznana", autorstwa Zdzisława Nowrotka.

To już druga książka p. Zdzisława poświęcona dziejom Ligoty. Tym razem autor zabiera nas na spacer po Ligocie posługując się mapami, starymi mapami.

Sam autor tak pisze o swej najnowszej pracy: "Spojrzenie na te niezwykłe mapy można porównać do otwarcia kufra pełnego drogocennych skarbów przeszłości. Przed naszymi oczyma otwiera się bowiem dostęp do wiedzy o tej części krainy sprzed stuleci. Możemy przenieść się w czasie w tamten odległy świat, zobaczyć na mapach zaznaczone miejsca, w których mieszkali ludzie, nasi przodkowie, domy, gospodarstwa, zagrody. Widzimy wieś poprzecinaną drogami i ścieżkami, gęstą siecią potoków i rzek. Wszystko zaś otoczone jest dziesiątkami stawów i potężnymi borami".

W książce znajdują się portrety słowne o znanych i mniej znanych mieszkańcach Ligoty. Jak zawsze w książkach p. Nowrotka mamy słownik gwarowy i kolejne, nowe, podania i powiastki.

Książka jest bogato ilustrowana, ma 320 stron, okładka jest miękka. Cena to 30 zł/szt. Książkę można kupić w czechowickiej Izbie Regionalnej, w "Księgarni na Lesisku" i u samego autora.

Zdzisław Nowrotek Ligota Nieznana
Zdzisław Nowrotek "Ligota Nieznana"

(jac.)

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.