Wiadomości

 • 11 października 2019
 • wyświetleń: 5035

Cztery dni przed wyborami ogłoszono przetarg na budowę S-1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę 28 kilometrów drogi ekspresowej S-1, która za kilka lat połączy Bielsko-Białą z Mysłowicami.

GDDKiA
harmonogram budowy dróg ekspresowych · fot. GDDKiA


Ogłoszony przetarg dotyczy dwóch z czterech odcinków, które wykonawcy będą realizować w formuje "Projektuj i buduj", co oznacza, że w ramach zadania zaprojektują i wykonają nowe odcinki drogi oraz uzyskają wszystkie niezbędne decyzje pozwalające na użytkowanie trasy.

Ogłoszono przetarg na wykonanie:
 • odcinka I - węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła)
 • odcinka II - węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice


Ogłoszenie przetargu na budowę odcinka III - Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem) ma nastąpić jeszcze w październiku. W grudniu natomiast GDDKiA ma ogłosić przetarg na IV odcinek realizacyjny, który zakłada budowę obwodnicy Oświęcimia.

- Umowy z wykonawcami, przy braku odwołań, planujemy podpisać w kwietniu 2020 roku. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2021-2023. W przetargu zastosowaliśmy kryteria udzielenia zamówienia, gdzie cena stanowi 60%, przedłużenie okresu gwarancji jakości 30%, a termin realizacji kontraktu 10%. Wymagamy, aby prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 36 miesięcy od daty zawarcia umowy - informuje GDDKiA Katowice.

Droga ekspresowa S1
Cztery dni przed wyborami ogłoszono przetarg na budowę S-1 · fot. GDDKiA Katowice


Odcinek I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła), w zakres którego wchodzą:
 • droga ekspresowa o długości 12,865 km
 • obwodnica Bierunia o długości 2,1 km
 • trzy węzły drogowe: Kosztowy II, Lędziny, Bieruń
 • jedna para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Lędziny Wschód (klasa II) oraz Lędziny Zachód (klasa III)


Odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice, w zakres którego wchodzą:
 • droga ekspresowa o długości 15,165 km
 • trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze


Odcinek III: Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem), w zakres którego wchodzą:
 • droga ekspresowa o długości 12,02 km
 • dwa węzły drogowe: Stara Wieś, Suchy Potok
 • jedna para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice Wschód (klasa III)
 • jeden obwód utrzymania drogi


Odcinek IV: obwodnica Oświęcimia - długość 9,04 km

- Budowa S1 od Bieska-Białej do Mysłowic to kolejny odcinek, po tzw. obejściu Węgierskiej Górki, dzięki któremu trasa S1 będzie bezpieczną i wygodną drogą oraz ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu aż do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1. Jej realizacja jest niezaprzeczalną szansą na rozwój, w szczególności dla mieszkańców Podbeskidzia, Małopolski i Śląska. To najdłuższy z planowanych do budowy lub przebudowy odcinków drogi S1. Trwa już budowa drugiej jezdni S1 od Pyrzowic do Podwarpia. Dla tzw. obejścia Węgierskiej Górki została już podpisana umowa na realizację, a w najbliższych planach jest przebudowa istniejącego odcinka DK1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej - informuje GDDKiA.

Droga ekspresowa S1 na odcinku od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej przebiegać będzie po nowym śladzie. Projekt przyczyni się do przyspieszenia rozwoju regionu Śląska poprzez poprawę warunków wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Co jednak najistotniejsze przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wpłynie na poprawę jakości podróżowania, w tym obniżenia kosztów transportu drogowego.

Nowa droga pozwoli również na przejęcie znacznej części ruchu obciążającego obecnie drogi północ - południe, usprawni komunikację z aglomeracją śląską oraz przejazd tranzytowy przez nią. Ponadto z ruchu tranzytowego odciążone zostaną miejscowości zlokalizowane wzdłuż drogi krajowej DK1 na odcinku między Tychami a Bielskiem-Białą, przez które, z powodu licznych skrzyżowań, ruch jest obecnie znacznie utrudniony.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.