Wiadomości

  • 11 października 2019
  • 20 października 2019
  • wyświetleń: 11305

Zabrzeg - Piękna wieś - 2. miejsce sołectwa w województwie śląskim

Sołectwo Zabrzeg zajęło drugie miejsce w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego", którego organizatorem był Śląski Urząd Marszałkowski.

Zabrzeg - Piękna wieś. Drugie miejsce sołectwa
Zabrzeg - Piękna wieś. Drugie miejsce sołectwa w województwie śląskim · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


W czwartek, 10 października w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach przedstawiciele Zabrzega, z sołtysem Andrzejem Puskarczykiem na czele, odebrali puchar i dyplom potwierdzający zajęcie wysokiego, drugiego miejsca w głównej kategorii - "Najpiękniejsza wieś", w której w konkursowe szranki stanęły miejscowości z terenu całego województwa śląskiego.

Podsumowanie wyników konkursu oraz uroczystość wręczenia nagród dla najpiękniejszych wsi województwa śląskiego odbyły się w podczas XVI Forum Sołtysów w Katowicach. Nagrodę odbierał Sołtys Zabrzega Andrzej Puskarczyk - inicjator udziału sołectwa w konkursie, a towarzyszyli mu: zabrzeski Radny Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, Przewodniczący Komisji Rozwoju i Rolnictwa Krzysztof Jarczok oraz przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich "Zabrzeżanki".

Po uroczystości odbyły się również prezentacje laureatów konkursu. Walory Sołectwa Zabrzeg, które zadecydowały o wysokim miejscu w konkursie, zostały przedstawione przez Naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach Grzegorza Wąsika.

Celem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi.

W tegorocznej edycji przyznano nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach:
  • Najpiękniejsza wieś
  • Najpiękniejsza zagroda wiejska
  • Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi
  • Najlepsza strona internetowa sołectwa (od 2009 roku)
  • Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe (od 2013 roku)


Zajęcie wysokiego, drugiego miejsca w głównej kategorii konkursowej było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców Zabrzega i stanowi powód do dumy dla całej społeczności sołectwa i gminy Czechowice-Dziedzice. Zabrzeg pokazał się w konkursie jako wieś ludzi aktywnych, przedsiębiorczych, kultywujących lokalne tradycje i umiejętnie dbających o piękno swojego otoczenia.

W konkursie zwyciężyła wieś Rudno w powiecie gliwickim. Za Zabrzegiem uplasowała się natomiast Pewel Wielka z gminy Jeleśnia na Żywiecczyźnie. Udział w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego" był bezpłatny. Nagrodą dla Zabrzega jest 20 tysięcy złotych. O sposobie wykorzystania tych pieniędzy zadecyduje Rada Sołecka Zabrzega.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.