czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 14 października 2019
  • wyświetleń: 950

Akcesoria kominiarskie i dachowe - przegląd dostępnych rozwiązań

Materiał partnera:

Zakończenie prac związanych z montażem pokrycia dachowego nie oznacza ostatecznego zakończenia wszystkich robót na dachu. W dalszej kolejności montowane są systemy rynnowe, a także akcesoria dachowe i kominiarskie odpowiedzialne m.in. za bezpieczną komunikację dachową czy ochronę przeciwśnieżną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu akcesoriów. Poniżej zamieszczamy przegląd najpopularniejszych.

Akcesoria kominiarskie i dachowe


Kominki wentylacyjneW nowoczesnym budownictwie coraz częściej używa się pustaków wentylacyjnych, które służą do tworzenia kanałów odpowiedzialnych za wentylację pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, powierzchni handlowych i wielu innych. Zwieńczeniem kanałów wentylacyjnych są kominki wentylacyjne, które umieszcza się na dachach budynków, bezpośrednio na pokryciu dachowym. Takie kominki pełnią funkcje wywiewek i umożliwiają wyprowadzanie nieświeżych partii powietrza poza obręb budynku, ponadto chronią kanały wentylacyjne przed deszczem, śniegiem i nieczystościami. Kominki wentylacyjne przybierają różne formy - zwykle jest to zależne od rodzaju pokrycia dachowego, ale także indywidualnych upodobań właścicieli lub zarządców budynków.

Stopnie i ławy kominiarskieW kategorii akcesoria kominiarskie i dachowe (szeroką ofertą akcesoriów znajdziesz w tym sklepie internetowym) bardzo ważne miejsce zajmują stopnie kominiarskie, które umożliwiają sprawne i bezpieczne poruszanie się po dachach o różnym kącie nachylenia. Stopnie montuje się w równych odległościach na drodze łączącej właz dachowy z kominem. Jak sama nazwa wskazuje, korzystają z nich przede wszystkim kominiarze oraz inne osoby uprawnione do dokonywania przeglądu przewodów kominowych. Niekiedy też stopnie służą osobom wykonującym na dachu drobne prace naprawcze. Przy samym kominie montuje się z kolei ławy kominiarskie, których zadaniem jest zapewnienie wygodnego dostępu do komina i umożliwienia bezpiecznego wykonania prac.

Ochrona przeciwśniegowaDo najczęściej wybieranych akcesoriów dachowych należą także te, których zadaniem jest zapobieganie nagłemu osuwaniu się śniegu. Gwałtownie spadający z dachu śnieg może stanowić zagrożenie dla osób przemieszczających się obok budynku, może także zniszczyć pozostawione tam przedmioty. Aby zapobiec takim sytuacjom, wykonuje się montaż płotków lub rur przeciwśniegowych (tzw. śniegołapów), które utrzymują na dachu ubitą warstwę śniegu, a jednocześnie nie utrudniają topnienia i stopniowego usuwania z pokrycia dachowego białego puchu.

Inne akcesoria dachowe i kominiarskieInwestorzy bardzo często pytają także o akcesoria dachowe, które mają chronić komin i rynny przed inwazją ptactwa. Ptasie odchody, pióra, ale także kawałki słomy, patyki czy źdźbła trawy mogą stać się przyczyną utraty drożności przewodów kominowych, czy systemów rynnowych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także przejścia instalacyjne, dzięki którym możliwe jest podłączenie i poprawne działanie wielu instalacji, w tym instalacji odgromowych, masztów antenowych czy kolektorów słonecznych.