czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 18 października 2019
  • wyświetleń: 866

Gdzie komornik ogłasza licytację?

Materiał partnera:

Druga trasa enduro już dostępna w Skolnity Ski&Bike w Wiśle! Kiedy oficjalne otwarcie tras? Na wiosnę, razem z otwarciem czerwonej, która już jest w budowie!

Gdzie komornik ogłasza licytację?


Licytacje komornicze cieszą się coraz większą popularnością wśród potencjalnych interesantów i inwestorów, których można określić mianem "łowcy okazji". Nic dziwnego, gdy w grę wchodzi zakup kosztownej ruchomości (np. auta, specjalistycznych maszyn, sprzętu elektronicznego i drogich narzędzi) lub nieruchomości (np. mieszkania lub domu) i możliwość nabycia ich za 75% lub nawet ⅔ ceny, każdy inwestor skusi się na taką okazję.

Gdzie komornicy udostępniają listę i szczegóły nt. licytacji komorniczych? Skąd czerpać wiedzę o przedmiotach lub obiektach? Skupimy się na tym w dalszej części materiału. Zapraszamy do lektury, które może pomóc w rozpoczęciu przygody z licytacjami komorniczymi.

Przeczytaj również: Kim jest i ile zarabia komornik - komentuje ekspert komorniczy Rafał Wojtyna.

Pewne źródła informacjiPotencjalni zainteresowani często skarżą się na zbyt późne podanie informacji o licytacji komorniczej lub niewystarczające dane odnośnie dóbr i przedmiotów. Ogłoszenia o planowanych wydarzeniach są bowiem ogłaszane co najmniej na dwa tygodnie przed ich terminem. Dodatkowo w sekcji informacji i parametrów znajdziemy szczątkową ilość przydatnych wiadomości. W przypadku nieruchomości jest to adres, czas licytacji, metraż, oszacowana wartość, rękojmia i cena wywoławcza. Trzeba przyznać, że to niezbyt wiele czasu i informacji pozwalających na poważne decyzje inwestycyjne.

Dlaczego otrzymujemy tak mało? Trzeba przyznać, że na fizycznej tablicy ogłoszeń też nie ma zbyt dużo miejsca. Ponadto jedynie tyle wymaga KPC (Kodeks Postępowania Cywilnego). Świadczy o tym § 3. Art. 955 kodeksu postępowania cywilnego.

Gdzie znaleźć tablice ogłoszeń? Ulokowane są one w budynku sądowym i w lokalu organu gminy. Chociaż nie są to najpopularniejsze lokalizacje na mapie większości miast, warto czasem w wolnej chwili zajrzeć tam, by sprawdzić, czy akurat nie szykuje się interesująca licytacja komornicza w Twojej okolicy.

Od pewnego czasu proces szukania ogłoszeń komorniczych jest o wiele prostszy. Według Art. 955 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, komornik sądowy ma obowiązek zamieszczenia wszystkich aktualnych ofert na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Dostępna jest ona pod adresem internetowym licytacje.komornik.pl.

Dodatkowa reklama i środki masowego przekazuZ kolei § 2. Art. 955 kodeksu postępowania cywilnego mówi, że:
"Na wniosek i koszt strony komornik może zarządzić ogłoszenie również w inny wskazany przez nią sposób, w szczególności w dzienniku poczytnym w danej miejscowości."

Oznacza to, że komornik sądowy może dodać ogłoszenie na temat przeprowadzanej licytacji komorniczej zarówno na stronie internetowej swojej kancelarii, w mediach społecznościowych, na portalach aukcyjnych, jak i innych środkach masowego przekazu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli dotrzeć do dużo większej grupy odbiorców, co zaowocuje z pewnością ilością potencjalnie zainteresowanych uczestników.

Pojawia się jednak pewien warunek. Wierzyciel lub dłużnik musi w pierwszej kolejności wystosować odpowiedni wniosek oraz zobowiązać się do pokrycia kosztów związanych z udostępnieniem i reklamowaniem licytacji. Dopiero na tej podstawie komornik sądowy ma możliwość umieszczenia ogłoszenia o licytacji ww. sposób.