Wiadomości
- 22 października 2019
- wyświetleń: 2098
Obrączki ślubne, jakich nie znamy. Kilka ciekawostek
Materiał partnera:
Mogłoby się wydawać, że obrączki ślubne towarzyszą nowożeńcom od zawsze. Jednak wzrost ich popularności zaobserwowano w czasach II wojny światowej, gdy żołnierze, nie mogąc spotkać się z ukochanymi kobietami, pragnęli mieć przy sobie jakiś drobiazg, który by im o nich przypominał. Zwykle były to niewielkie rzeczy, jak kosmyk włosów, ulubiona piosenka, słowo mające dla obojga duże znaczenie. Z potrzeby pamięci o ukochanej wyrósł zwyczaj noszenia obrączek. I chociaż wynaleziono je już w czasach starożytnych, dopiero w XX wieku nabrały znaczenia, które przetrwało do dziś. Jak nietrudno się domyślić, obrączkom towarzyszą również inne legendy.
Kształt obrączek nawiązuje do nieskończoności
Okrągła forma pierścienia została doceniona już w starożytnym Egipcie. Ówcześni ludzie wierzyli, że oznacza on nieskończoną miłość dwojga ludzi, którzy przysięgają sobie razem iść przez życie. Na dodatek koło już wtedy symbolizowało wieczność, bezkres kosmosu, nieskończoność i boski byt. Obrączka ślubna była więc uwidocznieniem harmonii w świecie oraz jedności, jaka powinna łączyć małżonków. Dziś nie powraca się już raczej do antycznej symboliki pierścienia, ale obrączki nadal niosą za sobą ważne znaczenie. Mają bowiem przypominać nowożeńcom o przyrzeczeniach, jakie sobie nawzajem złożyli i być pamiątką najpiękniejszego dnia w życiu. Dodatkowo informują otoczenie o zmianie stanu cywilnego i przede wszystkim... są elegancką biżuterią, którą można dopasować do każdej stylizacji. Wystarczy spojrzeć na obrączki dostępne w sklepie E-Azur, by zobaczyć, jak zróżnicowana stylowo jest moda. W ofercie znajdują się zarówno gładkie, klasyczne obrączki, jak i połączenie różnych kolorów złota czy modele z dodatkiem diamentów.
Złote krążki nie zawsze były... złote
Chociaż my znamy obrączki jako pierścienie wykonane ze szlachetnego kruszcu: złota, platyny albo tytanu, kiedyś wyglądały one zgoła inaczej. Już przed naszą erą Egipcjanie wykonywali je z roślin, żelaza albo skóry. Złote obrączki ślubne, które znamy, rozpoczęły swoje niepodzielne panowanie w I w.p.n.e i stały się udziałem Izraelitów. Na pierwszych sygnetach tego rodzaju widniał wizerunek Jezusa Chrystusa, który łączył nowo poślubionych małżonków. W średniowieczu niezwykle popularne były pierścionki zaręczynowe i ślubne, natomiast współczesne obrączki są po prostu złotymi krążkami, nierzadko z oprawionymi w nie kamieniami szlachetnymi.
Obrączka to nasza polisa ubezpieczeniowa
I nie chodzi tutaj o powiadamianie mężczyzn potencjalnie zainteresowanych bliską relacją, że ta kobieta ma już męża - chociaż to również niewątpliwa zaleta obrączki. W czasach antycznych ludzie byli przekonani, że złoty krążek chroni ich przed zakusami złych duchów. Nic zatem dziwnego, że obrączki były zwane magicznymi kręgami, a nosiły je osoby wyjątkowo narażone na działania złych sił. Tutaj też można upatrywać początków zwyczaju zakładania pierścieni przez hierarchów kościelnych i kapłanów wielu religii.