Wiadomości

  • 22 października 2019
  • 2 listopada 2019
  • wyświetleń: 14624

W pobliżu naszego miasta powstanie mała elektrownia jądrowa?

W odległości zaledwie około 20 kilometrów od naszego miasta może powstać pierwszy w Polsce minireaktor jądrowy. Z zamiarem takiej inwestycji nosi się najbogatszy Polak Michał Sołowow. O inwestycji rozpisuje się dziś większość gazet w kraju. Według jednej z nich elektrownia ma zostać wybudowana w Oświęcimiu.

Polski chemiczny koncern Synthos należący do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa i firma GE Hitachi Nuclear Energy podpisały porozumienie ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce minireaktora jądrowego typu BWRX-300.

Biuro prasowe amerykańsko-japońskiej firmy opublikowało oddzielną informację dotycząca inwestycji. Pojawia się w niej między innymi wypowiedź właściciela Synthosu. - Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji - zapowiada Michał Sołowow i dodaje, że użycie takiej instalacji do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo.

Reaktor, który miałby zostać wybudowany w Polsce, zapewniałby moc 300 megawatów. Według informacji "Rzeczpospolitej" możliwą lokalizacją mógłby być obszar oświęcimskiego Synthosu. - Taka jednostka - czytamy w gazecie - byłaby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 100-120-tysięcznego miasta.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.