czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 października 2019
  • 18 listopada 2019
  • wyświetleń: 3709

Wykład o Józefie Paszku - marynarzu z okrętu ORP "Sokół"

Za nami:

18 listopada o 18.30 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się wykład o Józefie Paszku z Dziedzic. To żołnierz, marynarz, który służył na legendarnym okręcie podwodnym ORP "Sokół". Opowie o nim jego bratanek Krzysztof Paszek. Wstęp wolny.

- Lata 1939-1942 to krytyczny okres w historii II wojny światowej w Europie. Od fiordów Norwegii, przez wody Bałtyku i Morza Północnego, wybrzeża północnej Francji, kanał La Manche po wody Morza Śródziemnego trwają zmagania flot aliantów i państw Osi. W bitwach na morzu biorą udział, od samego początku, polscy marynarze. W tryby wielkiej i bezwzględnej historii wciągani są zwykli ludzie. Nie mają wyboru. Przeznaczenie upomina się bez względu na ich plany, pragnienia i zamierzenia. Jednym z nich był Józef Paszek. Niedoszły inżynier, zapalony biegacz, harcerz. Urodził się w Dziedzicach u podnóży Beskidu Śląskiego, setki kilometrów od jakichkolwiek akwenów morskich, a został marynarzem okrętu podwodnego Rzeczpospolitej Polskiej "Sokół" - zachęca do udziału w wykładzie Jacek Cwetler. - Wichry wojny sprawiły, że dopiero po 76 latach od jego śmierci historię marynarza można było dopowiedzieć do końca - dodaje.

Franciszek Paszek

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.