Wiadomości

  • 15 marca 2007
  • wyświetleń: 2077

Czy zniknie pomnik Braterstwa Broni?

W sejmie trwają prace nad ustawą, która usunąć ma z miast i gmin ostatnie relikty PRL-u. Na przykład takie jak pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Czechowicach-Dziedzicach czy ulica Armii Ludowej w Bielsku-Białej. - donosi w najnowszym numerze Kronika Beskidzka.

Na początku lat dziewięćdziesiątych nazwy ulic na Podbeskidziu przeszły, kolejny już raz w dziejach, gruntowną zmianę. Tak działo się zresztą w całym kraju. Lenin, Dzierżyński czy Armia Czerwona przestali pełnić funkcje patronów ulic czy placów.

Dekomunizacyjna fala była bardzo szeroka, ale nie dotarła wszędzie. Pojedyncze bastiony PRL-u na mapach i tabliczkach z nazwami ulic pozostały. Z czasem przestały najwyraźniej razić mieszkających przy tych ulicach ludzi oraz lokalnych decydentów, bo nie słychać, aby domagano się zmiany ich nazwy na bardziej poprawną politycznie.

new / czecho.pl

Źródło: Kronika Beskidzka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.