Wiadomości

  • 3 listopada 2019
  • 12 listopada 2019
  • wyświetleń: 16073

Narodowe Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach

11 listopada, podobnie jak w całej Polsce, w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Towarzyszył im XXVIII Bieg Niepodległości, który - już po raz piąty - przeprowadzony został na dystansie dziesięciu kilometrów. Odbyły się również zawody biegowe dla dzieci i młodzieży oraz czwarta edycja Czechowickiego Śpiewania z "Czwórką".

niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Sławomir Jurczak


Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w poniedziałek 11 listopada o godzinie 10.00 na Skwerze Stulecia. Miało tam miejsce uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Wśród licznych delegacji, kwiaty pod odbudowanym w ubiegłym roku monumentem złożyli Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Na Skwerze Stulecia nastąpiło również uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, prezentującej darczyńców, którzy wparli finansowo, przeprowadzoną z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ubiegłoroczną odbudowę Pomnika Wolności.

Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach, gdzie odprawiona została, mająca uroczystą oprawę, msza św. za Ojczyznę. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tam, przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych również złożone zostały wiązanki kwiatów. Ta część związanych z obchodami Dnia Niepodległości uroczystości zakończyła się pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody Święta Niepodległości kontynuowane były o po południu na Skwerze Stulecia, gdzie odbyła się czwarta już edycja wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach - Czechowickie Śpiewanie z "Czwórką". W godzinach popołudniowych i wieczornych dodatkową atrakcją była specjalna oprawa świetlna Skweru Stulecia oraz znajdującego się w jego centralnym punkcie Pomnika Wolności.

Obchodom Święta Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach towarzyszyły wydarzenia organizowane w niedzielę 10 listopada.

Niesprzyjająca, deszczowa aura nie zraziła uczestników otwartych zawodów strzeleckich o puchar Burmistrza Czechowic-Dziedzic - "10 strzałów ku chwale Ojczyzny", zorganizowanych na strzelnicy Firmy "Francuz". Z kolei w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się koncert pieśni polskich pt. "Przylecieli Sokołowie".

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.