Wiadomości

  • 5 listopada 2019
  • wyświetleń: 3215

Spotkania edukacyjne poświęcone profilaktyce chorób nowotworowych

30 października w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, Zarząd Powiatu już po raz czwarty zaprosił uczniów szkół średnich z terenu powiatu bielskiego na spotkania edukacyjne poświęcone profilaktyce chorób nowotworowych ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy i raka jądra.

nowotwór
Spotkania edukacyjne poświęcone profilaktyce chorób nowotworowych · fot. M. Wróbel-Zyzańska / Starostwo Powiatowe w Bielsku


Licznie zgromadzonych uczniów i nauczycieli powitała pani Lucyna Majewska naczelnik Wydziału Zdrowia. Następnie, przybliżyła idee przeprowadzania tych spotkań z młodzieżą, która oparta jest na smutnej rzeczywistości, iż tylko niewielki odsetek młodych ludzi wie, czym jest nowotwór oraz o roli profilaktyki, badaniach jako głównego czynnika gwarantującego wczesne wykrycie choroby.

Na wstępie, prelekcję wygłosiła prezes Stowarzyszenia Amazonki pani Bogusława Waligóra-Klimurczyk, która podkreślała, że ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe dotyczy każdego, niezależnie od wieku, a statystyki z ostatnich lat pokazują, że rak atakuje coraz to młodszych ludzi. Następnie młodzież została podzielona na dwie grupy. Prelekcje dla dziewcząt na temat raka szyjki macicy przedstawiła dr n.med. lekarz ginekolog Agnieszka Zemanek-Wojnowska. Chłopcy wysłuchali prelekcji na temat raka jądra prowadzonej przez lekarza urologa Adama Kołodziejczyka. Lekarze uczulali młodzież na profilaktykę i diagnostykę zmian, gdzie nie każda zmiana musi okazać się nowotworem, ale każda wymaga diagnozy. Podkreślano, że rak niestety najczęściej nie boli, a gdy daje już objawy jest z reguły w zaawansowanym stadium i dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie mu zapobiegać. Po wysłuchaniu prelekcji młodzież miała możliwość zadawania pytań na temat nurtujących ich problemów związanych z tematyką poruszaną na wykładach.

Każdy z uczestników odpowiednio do płci, otrzymał ulotkę zaprojektowaną przez stowarzyszenie zachęcającej do samobadania i profilaktyki.

aka / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.