Wiadomości

  • 7 listopada 2019
  • 16 grudnia 2019
  • wyświetleń: 4438

"Macedonia - Grecja - kłopotliwe sąsiedztwo" - wykład w MDK

Za nami:

16 grudnia o godzinie 18.30 w "Piwnicy Muz" czechowickiego MDK-u, odbędzie się kolejny wykład dr hab. Lilianny Miodońskiej- Rączka. Tematem spotkania będzie Macedonia, a konkretnie... "Macedonia - Grecja - kłopotliwe sąsiedztwo".

Ostatnia dekada minionego stulecia zapisała się w historii Europy wydarzeniami, które przekształciły jej dotychczasową mapę polityczną. Radykalne zmiany objęły zwłaszcza Bałkany. Rok 1990 oznaczył początek rozpadu dużego państwa, jakim była Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii. Efektem przemian było powstanie w miejsce sześciu tworzących ją republik tyluż suwerennych państw, a wśród nich Republiki Macedonii. Dla nowo powstałego państwa oznaczało to początek konfliktów z sąsiednią Grecją, która przez lata nie ustawała w swych roszczeniach w stosunku do północnego sąsiada, wymuszając na nim ostatecznie zmianę jego narodowych symboli i w 2019 roku nazwę na Republikę Macedonii Północnej.

Pozostaje otwartym pytanie o przyszłość Macedonii borykającej się z bardzo poważnymi problemami wewnętrznymi, walczącej równocześnie o ustabilizowanie swej pozycji na arenie międzynarodowej. Skopie prowadzi intensywne działania zmierzające do przyjęcia państwa w szeregi struktur wojskowych NATO oraz stara się normalizować wszelkimi siłami gospodarkę i politykę kraju zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, która jednak nie wykazuje szczególnej gotowości do podjęcia kroków prowadzących do przyjęcia tego kraju w poczet swoich członków w dostrzegalnej perspektywie.

Wykład, Macedonia, MDK

aka / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj