Wiadomości

  • 9 listopada 2019
  • 17 listopada 2019
  • wyświetleń: 9502

Dwa nowe czujniki będą informowały nas o jakości powietrza

Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice zamontowane zostały kolejne dwa czujniki do pomiaru jakości powietrza Syngeos. Obecnie pomiarów dokonują cztery takie urządzenia: w Czechowicach-Dziedzicach na budynkach Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 6 oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ligocie i na terenie Szkoły Podstawowej w Zabrzegu.

Wyniki pomiarów z czujników prezentowane są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w panelu bocznym, pod zakładką Ochrona Środowiska. Odczyty można również obserwować na stronie - panel.syngeos.pl oraz w aplikacji Syngeos, dostępnej bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemami IOS oraz Android.

Czujniki, oprócz stężenia PM 10 i PM 2,5, mierzą również temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Odczyty tych parametrów prowadzone są co godzinę, w odniesieniu do normy średniodobowej.

Przypominamy, że czujniki mają charakter poglądowy i edukacyjny. Jedyną instytucją upoważnioną do prowadzenia profesjonalnego monitoringu powietrza jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na podstawie pomiarów z automatycznych stacji inspektoratu ogłaszane są alarmy smogowe i powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego. Najbliższe stacje pomiarowe WIOŚ znajdują się w Bielsku-Białej i w Goczałkowicach.

Od października br. zaostrzeniu uległy normy dotyczące ogłaszania poziomów alarmowych. Obecnie poziom alarmowy ogłaszany jest przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 μg/m3 dla pyłu PM10 (poprzednia dopuszczalna wartość wynosiła 300 μg/m3). Natomiast poziom informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 to 100 μg/m3 (wcześniejsza wartość wynosiła 200 μg/m3).

aka / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj