Wiadomości

  • 14 listopada 2019
  • 17 listopada 2019
  • wyświetleń: 8423

Oczyszczacze powietrza dla trzech gminnych przedszkoli

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił konkurs dla przedszkoli pt.: "MOGĘ! Zatrzymać SMOG - Przedszkolaku złap oddech". Z naszej gminy do konkursu zakwalifikowały się: Przedszkola Publiczne nr 3 i nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach oraz Przedszkole Publiczne w Zabrzegu. Dzięki temu otrzymają oczyszczacze powietrza.

oczyszczacz powietrza
Oczyszczacze powietrza dla trzech gminnych przedszkoli · fot. um.czechowice-dziedzice.pl


Celem kampanii jest, między innymi, rozwijanie świadomości ekologicznej związanej z zanieczyszczeniem powietrza poprzez: zaktywizowanie nauczycieli przedszkolnych w zakresie tematyki antysmogowej, tj. w szczególności: zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza, sposobów zapobiegania niskiej emisji i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia; podniesienie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie; przekazanie rodzicom i opiekunom dzieci wiedzy o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie, w szczególności dzieci; wprowadzenie zwyczaju codziennego sprawdzania jakości powietrza i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia; korzyściach wynikających ze stosowania oczyszczaczy.

Gmina, która jest organem prowadzącym dla placówek biorących udział w konkursie otrzyma w formie pomocy rzeczowej oczyszczacze powietrza z przeznaczeniem do wykorzystania w salach dydaktycznych poszczególnych oddziałów przedszkoli zakwalifikowanych do kampanii.

W zamian za to, przedszkole zobowiązane jest do przeprowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych w postaci udziału w konkursie na scenariusz zajęcia dla dzieci przedszkolnych o tematyce zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją oraz prowadzić działania prozdrowotne i zorganizować przedstawienie teatralne o tej samej tematyce.

Ponadto zadaniem przedszkola jest przeprowadzić kampanię edukacyjno-informacyjną wśród rodziców/opiekunów prawnych, nt. zanieczyszczeń powietrza oraz sposobów ograniczenia niskiej emisji poprzez rozpowszechnienie ulotki edukacyjnej na temat stanu jakości powietrza w woj. śląskim, wpływu zanieczyszczenia na zdrowie dzieci.

Udział przedszkoli w projekcie zapewni ich wychowankom nie tylko edukację ponad podstawę programową, świetną zabawę, ale zwłaszcza czyste powietrze w salach zajęć.

Liderem kampanii jest Województwo Śląskie, którego zadania realizuje Wydział Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Projekt wspierany jest przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej "WOM" w Rybniku, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis.

Na zdjęciu jeden z wielu oczyszczaczy powietrza zakupionych przez Gminę Czechowic-Dziedzice do czechowickich przedszkoli w ubiegłym roku. Podobne urządzenia zakupiono wcześniej do Żłobka Miejskiego.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj