Wiadomości

  • 18 listopada 2019
  • wyświetleń: 3755

Prace leśne w Lesie Górnym w Czechowicach-Dziedzicach

W Lesie Górnym w Czechowicach-Dziedzicach Nadleśnictwo Bielsko rozpoczęło prace leśne, których celem jest odnowienie lasu.

Lasy, tak jak ludzie, również się starzeją. Stają się wówczas podatne na choroby, słabsze i mniej odporne na silne wiatry i ataki owadów, znacznie słabiej lub wcale nie przyrastają. Z biegiem czasu drzewa zamierają, łamią się i rozkładają, a powstałe luki wypełniane są przez młode siewki.

Leśnicy wyprzedzają ten proces o kilkanaście lat - usuwane są najsłabsze drzewa co zapewnia możliwość wzrostu młodemu pokoleniu. Te kilkanaście lat pozwala także na pozyskanie z lasu drewna - bezcennego materiału, produkowanego bez zanieczyszczeń, przyjaznego człowiekowi.

Las Czechowicki jest lasem o zróżnicowanym składzie gatunkowym, jednak z dużym udziałem gatunków drzew krótkowiecznych jak brzoza czy olsza. Dlatego proces odnawiania lasu musi rozpoczynać się kiedy te drzewa osiągają wiek około 70-80 lat. W pierwszej kolejności usuwane są właśnie brzozy i olchy a po kolejnym dziesięciu lub więcej latach - inne gatunki. Drzewa wycinane są przede wszystkim tam, gdzie jest już młode pokolenie drzew, które im są starsze tym więcej potrzebują światła.

Jeżeli jest taka konieczność - sadzimy drzewka wyhodowane w szkółce leśnej Nadleśnictwa, zwracając przy tym uwagę, żeby były one jak najlepiej dostosowane do lokalnych warunków. Cały proces odnawiania lasu jest przewidziany na około 30-40 lat. W jego efekcie las będzie rósł nadal, wprawdzie nieco młodszy ale też zdrowszy i odporniejszy. A najstarsze i najpiękniejsze drzewa pozostaną w nim nadal, jako miejsca gniazdowania ptaków i osłona dla młodego pokolenia.

Widok lasu w trakcie prac leśnych może sprawiać złe wrażenie. Pamiętajmy jednak, że prace prowadzone są w sposób maksymalnie oszczędzający pozostałe drzewa. Po roku nie będzie już śladów po cięciu, a las zregeneruje szkody i będzie rósł dalej w tym samym miejscu przez kolejne dziesięciolecia.

Nadleśnictwo prosi o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac.

W razie pytań prosimy o kontakt z Nadleśnictwem Bielsko tel. 33 818 31 69.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.