czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 marca 2007
  • wyświetleń: 1114

Zimowe powitanie... wiosny

21 marca to dzień, kiedy rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Stąd jakie musiało być zaskoczenie mieszkańców Czechowic-Dziedzic, którzy tego ranka miast zielonego trawnika zobaczyli za oknem śnieg. Kierowcy nie tylko przecierali oczy ze zdziwienia, ale również szyby swoich samochodów. Tegoroczny dzień równonocy wiosennej przywitał nas białym puchem.

Spóźnioną wiosnę można przywołać na wiele sposobów; dawniej najpopularniejszym sposobem było palenie i topienie kukły Marzanny. Tradycja nakazywała, aby 21 marca dziecięcy orszak, z Marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano Marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano Marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

Pierwszy dzień wiosny to równocześnie Dzień Wagarowicza. Tego dnia większosć szkół organizuje wspólne klasowe wycieczki, a jeżeli uczniowie pozostają w szkole, to mogą liczyć na luźniejsze lekcje. Warto także wspomnieć, że dzień 21 marca został ustanowiony przez Organizacje Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową, a przez UNESCO - Międzynarodowym Dniem Poezji.

new / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.