Wiadomości

  • 20 listopada 2019
  • wyświetleń: 2515

Prawidłowy montaż okien PCV - zasady

Materiał partnera:

Każdy z etapów montażu okien jest istotny dla zachowania ich trwałości i termoizolacji. Poza tym warunkuje prawidłową pracę stolarki i wpływa na komfort jej użytkowania. Niestety wielu fachowców popełnia przy instalacji błędy, które negatywnie odbijają się na stanie technicznym okien. Niejednokrotnie też podejmujemy się tego sami, nie mając niezbędnej wiedzy. Postanowiliśmy więc przygotować mini poradnik, w którym wyjaśniamy, jak powinien przebiegać cały proces.

Prawidłowy montaż okien PCV - zasady


Przygotowanie podłoża i ustawienie oknaOkna mocuje się do nieotynkowanej powierzchni. Jeśli sytuacja tego wymaga, mur trzeba oczyścić z luźnych warstw i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń pozostałych np. po demontażu starych okien. W razie potrzeby podłoże należy wyrównać, by później móc właściwie wypoziomować ościeżnicę. Stolarkę okienną zaleca się montować w warstwie ocieplenia z zachowaniem kilkucentymetrowego węgarka nachodzącego na ramę. Węgarek ma być tylko nieco wysunięty, aby profil ramy mógł swobodnie pracować pod wpływem zmian temperatur.

Wymiar otworu powinien być jedynie nieco większy od rozmiaru okien. Między ościeżnicą okna a ościeżem należy zostawić nieco luzu. W zupełności wystarczy, jeśli szczeliny boczne i szczelina górna będą miały szerokość ok. 1,5 cm. Natomiast dolna szczelina powinna być nieco szersza (najlepiej zostawić ok. 3 cm wolnej przestrzeni), by można było zamontować pod oknem ciepły parapet.

Prawidłowy montaż okien PCV - zasady


Poziomowanie i kotwienie ościeżnicyPrawidłowy montaż okien PCV - zasady


Przed wstawieniem ościeżnicy do otworu należy zdjąć skrzydło i przymocować do niej kotwy. W przypadku stosowania dybli (zalecane są przy montażu stolarki wielkogabrytowej i fixów) nie ma potrzeby ich wcześniejszego mocowania, ponieważ wkręca się je bezpośrednio przez ościeżnicę do muru. Kotwy (albo dyble) powinno się umieścić jak najbliżej węzłów konstrukcyjnych, z zachowaniem przynajmniej 15 cm odstępów od naroży, słupków oraz zawiasów, i rozstawić w odległości ok. 70 cm od siebie, chyba że wskazania producenta są inne.

Tak przygotowaną ościeżnicę wstawia się do otworu okiennego i rozpoczyna poziomowanie. Pod jej dolną część, dokładnie pod pionowe słupki, wsuwa się regulowane klocki o podobnej szerokości, jaką ma listwa progowa. Boki ościeżnicy zabezpiecza się za pomocą klocków podporowych i klinów dystansowych w narożach. Ustabilizowaną konstrukcję przykręca się do muru. Jak już wspomniano, dyble wkręca się bezpośrednio do ściany, natomiast kotwy, czyli metalowe płaskowniki, przymocowuje się do muru przy użyciu kołków.

Uszczelnienie i izolacjaPrawidłowy montaż okien PCV - zasady


Niezależnie od tego, czy w budynku instalowane są okna PCV, drewniane czy aluminiowe, szczelinę między ościeżem a ościeżnicą trzeba uszczelnić za pomocą niskoprężnej pianki poliuretanowej. Pianką należy bardzo dokładnie wypełnić wolną przestrzeń, pozostawiając nieco miejsca na jej rozprężenie. Zanim jednak to nastąpi, trzeba zabezpieczyć miejsce jej zastosowania przed wpływem wilgoci. W tym celu na profile okienne przykleja się taśmy izolacyjne: paroszczelną po wewnętrznej stronie okna, a paro przepuszczalną po zewnętrznej stronie, które na koniec przykleja się do muru. Taśmy mają za zadanie ochronić piankę przed degradacją powodowaną działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dopiero po ich zastosowaniu można użyć pianki, pamiętając o tym, by uzupełnić też otwory po usuniętych wcześniej klinach.

Prawidłowy montaż okien nie jest trudny, o ile wie się, jak należy postępować. Jeżeli nie masz w tej kwestii wiedzy ani doświadczenia, lepiej zamówić okna PCV z montażem i pozwolić, by instalacją zajęli się fachowcy. Korzystając z usług wykwalifikowanej ekipy, zyskasz pewność, że każdy z etapów prac zostanie zrealizowany właściwie i z należytą starannością.