czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 marca 2007
  • wyświetleń: 1310

Pamiętaj o przestawieniu zegarka

Mimo zaskakującej aury za oknem kalendarzowa wiosna zawitała już w nasze strony, a wraz z nią zmiana czasu na letni. Już dzisiejszej nocy (z soboty na nadzielę) o godzinie 2:00 przestawimy zegary na 3:00.

Zjawisko to jako pierwszy opisał Beniamin Franklin w swoim humorystycznym artykule, jednak w życie wprowadzili je Niemcy 30 kwietnia 1916 roku. Dzięki tym zmianom Słońce na całej kuli ziemskiej wstaje w godzinach porannych, a zachodzi wieczorem. Korzyści zmiany czasu odnajdujemy w oszczędności energii, czy aktywności człowieka dopasowanej do światła słonecznego, jednak wpływa ona na zaburzenie rytmu biologicznego zwłaszcza u dzieci i starszych. Zmiana czasu na letni pozbawia nas także godziny snu.

Podwójny czas – letni i zimowy – obecnie stosowany jest prawie we wszystkich krajach Europy z wyjątkiem Islandii i w około 70 krajach na całym świecie, a jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Tej nocy uprzedzamy wszystkich podróżujących pociągami o zmianach w rozkładzie jazdy!

PKA Altair
majkak

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.