Wiadomości

  • 4 grudnia 2019
  • 8 grudnia 2019
  • wyświetleń: 19350

[FOTO] Szczyrk: 8 ofiar wybuchu gazu.Prokuratura prowadzi śledztwo

W środę, 4 grudnia około godz. 18.30 doszło do wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym budynku przy ulicy Leszczynowej w Szczyrku. Eksplozja doszczętnie zniszczyła dom. Gruzowisko stanęło w ogniu i w tym samym czasie rozpoczęła się jedna z największych akcji ratowniczych ostatnich lat. Z pogorzeliska wydobyto ciała czterech osób dorosłych i czwórki dzieci. Śledztwo ws. wybuchu gazu i zawalenia się budynku wszczęła prokuratura z Bielska-Białej. Znalezione ciała zabezpieczono do sekcji zwłok.

Wybuch gazu w budynku dwurodzinnym w Szczyrku - 04.12.2019 · fot. bielsko.info


Akcja ratowniczaNa miejsce zadysponowano 36 zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą PSP z Jastrzębia-Zdroju. Gruzowisko, mimo zakrojonej na szeroką skalę akcji ratowniczej, płonęło ponad dwie godziny. Dopiero po opanowaniu ognia do akcji mogły wkroczyć ekipy poszukiwawcze.

Konieczne było rozbieranie obiektu ręcznie, cegła po cegle - w akcji od godzin wieczornych brało udział ponad 100 strażaków, którzy na bieżąco się ze sobą zmieniali. Do Szczyrku skierowano też odwód Centralnej Szkoły PSP z Częstochowy. Na miejscu był także ciężki sprzęt, jednak z racji tego, że dopuszczano możliwość, iż pod gruzami mogą być ludzie, jego użycie bezpośrednio na zwalonym budynku było w trakcie akcji ratowniczej niemożliwe.

- Po kilku godzinach ciężkiej akcji w Szczyrku zostały znalezione dwa ciała. Cały czas akcja jest prowadzona. Wierzmy, że pod gruzami już nikogo nie znajdziemy albo będą to osoby żywe. Rodzina ofiar została otoczona stosowną opieką - powiedział o godzinie 1.30 w nocy na antenie TVN24 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Były to ciała osoby dorosłej i dziecka.

Przed godziną 5.00 poinformowano o kolejnych dwóch ofiarach, natomiast o godzinie 8.00 służby powiadomiły, że odnaleziono piąte ciało. Godzinę później odnaleziono szóste. Po godzinie 11.00 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o odnalezieniu kolejnych ofiar wybuchu. W wyniku tragedii zginęło 8 osób, w tym 4 dzieci.

- Jest to dla nas tragiczna noc, tragiczny dzień. To jedna z większych katastrof budowlanych w województwie śląskim - powiedział wojewoda. - Rodzina i bliscy ofiar są otoczeni odpowiednim wsparciem, zarówno tym psychologicznym, jak i tym społecznym, socjalnym - dodał. Wojewoda przekazał kondolencje rodzinom i najbliższym ofiar.Po godzinie 14.00 na miejsce tragedii w Szczyrku przybył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Zakończyła się akcja poszukiwawczo-ratownicza. Mamy pewność, że nikogo pod gruzami już nie ma - przekazał wiceprezes Rady Ministrów. - Chciałbym w imieniu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i całego rządu przekazać wyrazy współczucia wszystkim tym, którzy są dotknięci tą tragedią, przede wszystkim członkom rodziny, najbliższym ofiar. Łączymy się z Państwem w bólu, łączymy się w modlitwie. Deklarujemy wszelką pomoc ze strony rządu, zresztą ta pomoc w tej chwili jest już udzielana - powiedział wicepremier Sasin.

Wicepremier nawiązał też prowadzonej przez służby akcji. - Chciałem bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w tą akcję ratunkową. (…) Akcja była prowadzona z wielkim poświęceniem, z nadzieją, że uda się odnaleźć żywych mieszkańców tego domu - podkreślił wiceprezes Rady Ministrów.

O akcji ratunkowej na bieżąco informowani byli premier Mateusz Morawiecki oraz minister Mariusz Kamiński. Głos w sprawie zabrał także prezydent Andrzej Duda.

W czwartek, 5 grudnia w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła w Szczyrku odbyła się Msza Święta w intencji ofiar tragedii, ich rodzin oraz służb biorących udział w akcji.

Wybuch gazu w budynku dwurodzinnym w Szczyrku - 4-5.12.2019 · fot. KMP Bielsko-Biała


Komunikat Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej w sprawie wypadku w SzczyrkuInformacja o zawaleniu się budynku mieszkalnego w Szczyrku postawiła na nogi służby kryzysowe Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Zebrał się sztab kryzysowy, przez całą noc na miejscu tragedii byli obecni przedstawiciele władz Starostwa oraz wydziału zarządzania kryzysowego. Będą tam do zakończenia działań.

Starostwo przy współpracy ze służbami Wojewody Śląskiego, władzami Szczyrku oraz ratownikami uczestnicy w zabezpieczeniu ciepłego posiłku i napojów dla osób biorących udział w akcji ratunkowej. Swoją pomoc w tym zakresie zaoferowali też lokalni przedsiębiorcy i sami mieszkańcy. Do dyspozycji na miejscu są nasi psychologowie Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jest decyzja, że Starostwo Powiatowe będzie partycypowało w kosztach usunięcia gruzu z miejsca wypadku. Szczegóły dalszej pomocy rodzinie ofiar oraz miastu Szczyrk będą podejmowane po zakończeniu akcji ratunkowej.

- To ogromna tragedia dla nas wszystkich. Nie było dotąd w powiecie bielskim takiego nieszczęścia, żeby z 3-kondygnacyjnego domu zostały tylko 2 metry gruzu... Ogromne podziękowania należą się wszystkim ratownikom, którzy pracują na gruzowisku z nadzieją na odnalezienie żywych osób - mówi Andrzej Płonka, starosta Powiatu Bielskiego.

Władze Powiatu Bielskiego składają wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz całej społeczności Szczyrku.


W związku z tragicznymi wydarzeniami w Szczyrku, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wystosował kondolencje, które skierował na ręce Burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdego.

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjąłem informację o katastrofie jaka wczoraj wieczorem wydarzyła się w Szczyrku.

Chciałbym za Pańskim pośrednictwem w imieniu Mieszkańców Bielska-Białej przekazać Rodzinom ofiar tej niewyobrażalnej tragedii wyrazy najgłębszego współczucia.

Łączymy się dziś w bólu z tymi, którzy opłakują swoich niespodziewanie i tragicznie zmarłych Bliskich.


Jarosław Klimaszewski


Kondolencje płyną także od Marszałka Województwa Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego.Przyczyny tragediiKomunikat Polskiej Spółki Gazownictwa w sprawie katastrofy w SzczyrkuNajbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System.

Roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa. Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa.

Służby pogotowia gazowego dotarły bardzo szybko na miejsce zdarzenia i odcięły dopływ gazu do uszkodzonego gazociągu. Po zakończeniu akcji ratowniczej niezwłocznie przystąpią do zlokalizowania miejsca uszkodzenia, naprawy i przywrócenia dostaw gazu.

Powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Pracownicy pogotowia gazowego ściśle współpracują z wszystkimi służbami działającymi na miejscu zdarzenia.


Oświadczenie firmy AQUA SYSTEM z Bielska-Białejoświadczenie firmy Aqua System
fot. materiał prasowyWybuch gazu w budynku dwurodzinnym w Szczyrku - 04.12.2019 · fot. bielsko.info - zdjęcia nadesłane przez Czytelników


Pomoc psychologicznaPsychologowie i pedagodzy Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej podpowiedzą rodzicom jak o tragedii, do której doszło w Szczyrku, rozmawiać z dziećmi.

Ośrodek przy ul. Pięknej w Bielsku-Białej jest czynny przez całą dobę. „Oferujemy pomoc psychologiczną i pedagogiczną wszystkim mieszkańcom Bielska-Białej i powiatu bielskiego, którzy nie mogą sobie poradzić z traumą po dramacie, do którego doszło w Szczyrku. Mogą to być dzieci, dorośli, czy osoby biorące udział w akcji ratunkowej”- mówi Małgorzata Malinowska, dyrektor POIK.

Każdy może skorzystać z bezpłatnej pomocy naszego psychologa lub pedagoga, jednak wcześniej trzeba się zgłosić telefonicznie w ośrodku. Dzwonić można pod numer 33/814-62-21.


Utrudnienia dla mieszkańcówW związku z wypadkiem do znacznej części Szczyrku nie dostarczano gazu. Naprawa uszkodzeń będzie możliwa dopiero w momencie przekazania takiej zgody gazownikom przez służby ratunkowe.W akcję zaangażowanych zostało rotacyjnie blisko 150 policjantów; z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. W działaniach brali udział m.in. mundurowi z prewencji i drogówki, technicy kryminalistyki, policjanci pionów kryminalnych i służby prasowe. Działania policjantów od samego początku nadzorowało kierownictwo bielskiej jednostki. Policjanci zabezpieczali miejsce tragedii tak, aby akcja ratowniczo-poszukiwawcza przebiegała sprawnie. Mundurowi zabezpieczali miejsce zdarzenia i nadzorowali ruch pojazdów w okolicy miejsca tragedii. Stróże prawa pod nadzorem prokuratury wykonywali czynności dochodzeniowo-śledczych oraz operacyjne w celu szczegółowego wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wybuchu, oraz śmierci ośmiu osób.

Akcję ratowniczą śledzi cała PolskaNa miejscu tragedii byli przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich mediów. Część stacji telewizyjnych przerwała w środę i czwartek swoje zaplanowane audycje i nadawała program specjalny.

Wybuch gazu w budynku dwurodzinnym w Szczyrku - 4.12.2019 · fot. Adrian

BM, new, sid, ups / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.