Wiadomości

  • 7 grudnia 2019
  • 9 grudnia 2019
  • wyświetleń: 11386

[ZDJĘCIA] Do Urzędu trafiła petycja mieszkańców ws. remontu Węglowej

Na prośbę mieszkańców ulicy Węglowej w Czechowicach-Dziedzicach, Stowarzyszenie "Twój Samorząd" złożyło w ubiegły piątek petycję do Urzędu Miasta dotyczącą naprawy drogi wzdłuż bloków 96-106.

Ulica Węglowa w Czechowicach-Dziedzicach · fot. materiały prasowe


Problem ulicy Węglowej był już kilkakrotnie poruszany. Droga jest w fatalnym stanie z koleinami i zniszczonym chodnikiem, po którym nie można przejść. Lecz nie to jest najgorsze. W trakcie deszczu droga zamienia się w jezioro, co powoduje zalewanie piwnic i zawilgocenie fundamentów, a to w ostateczności doprowadza do tego, że niszczeją zabytkowe budynki "Kolonii".

- Mieszkańcy od lat walczą o swoją drogę. Niestety, do tej pory nie wydarzyło się nic w tym temacie, ponieważ grunty, na których położona jest droga, nie należały do gminy i Rada Miasta rozkładała ręce. Wystarczyła jednak odrobina dobrej woli z ich strony i można było przekazać podpisaną petycję do odpowiednich organów, z apelem o podjęcie zdecydowanych działań - informuje Dariusz Piechaczek ze stowarzyszenia "Twój Samorząd".

Na ostatniej sesji Rady Miasta w dniu 26 listopada burmistrz Marian Błachut zdeklarował, że miasto przejmie na własność grunty z alejkami między budynkami.

- Chcielibyśmy naszą wspólną petycją przypomnieć władzom miasta o problemie, a z racji tego, że grunty staną się własnością gminy, liczymy, że ulica Węglowa zostanie szybko wyremontowana - pisze Dariusz Piechaczek. - Przekazaliśmy łącznie trzy petycje: jedną do Urzędu Miasta - Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami, drugą do Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej,trzecią do Konserwatora Zabytków w Katowicach - Delegatura w Bielsku-Białej, bo przecież kamienice w "Kolonii" to jest nasz zabytek, o który należy zadbać - informuje.

6 grudnia Marian Błachut zapowiedział działania związane z przeprowadzeniem takich prac w przyszłości. - Blisko dekadę trwały starania o nieodpłatne przejęcie przez Gminę Czechowice-Dziedzice terenów - stanowiących głównie wewnętrzne drogi osiedlowe i łączniki pomiędzy nimi - znajdujących się na terenie osiedla górniczego, w rejonie ulic: Topolowej, Węglowej oraz Górniczej. Właśnie został podpisany akt notarialny - co zapowiadałem na ostatniej sesji Rady miejskiej - o nieodpłatnym przejęciu 15 działek o łącznej powierzchni blisko 2 hektarów. To, że Gmina będzie właścicielem tych terenów należących wcześniej do Kompanii Węglowej SA, stwarza dopiero formalną możliwość rozpoczęcia działań w celu przeprowadzenia modernizacji ich nawierzchni, czego od lat oczekiwali od nas mieszkańcy. W pierwszej kolejności będziemy chcieli zająć się oczekiwanym przez mieszkańców remontem tzw. alei na terenie "Kolonii Robotniczej", która znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Najpierw jednak potrzebne będzie opracowanie dokumentacji projektowej, obejmującej także odwodnienie tego terenu, co chcemy rozpocząć już w przyszłym roku - napisał na facebooku burmistrz.

aka, BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.