Wiadomości

  • 17 listopada 2019
  • 8 grudnia 2019
  • wyświetleń: 7125

[ZDJĘCIA] Bandy Mikołajowe odwiedziły mieszkańców Łąki

W pierwszą niedzielę po 6 grudnia w parafii pw. św. Mikołaja w Łące odbywa się odpust. W tym roku dzień ten przypadł 8 grudnia. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Bandy Mikołajowe wyszły na ulice sołectwa, a także odwiedziły domy mieszkańców.

W Łące trwa odpust ku czci św. Mikołaja! - Bandy Mikołajowe - 8.12.2019 · fot. Grzegorz Załucki


Po uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00 na ulice sołectwa wyszły bandy Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami. W skład każdej bandy wchodzą: święci, tj. ksiądz, biskup i Mikołaj, banda: diabły, kozy, śmiertki, a także Żyd i baba oraz orkiestra. Każda z postaci odgrywa jakąś rolę. I tak, zadaniem świętych jest przybliżenie mieszkańcom tradycyjnych pieśni o Świętym Mikołaju, a także wręczenie dzieciom cukierków. Po ich wyjściu do domu wpadają diabły, kozy i śmiertki, które porywają kobiety do tańca.

Jako ostatni wkraczają Żyd - podejmuje próby handlowania z gospodarzami oraz baba - musi zapewnić swoim kompanom pożywienie. Całość urozmaicają przygrywki orkiestry.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.