czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 11 grudnia 2019
  • wyświetleń: 953

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o butach typu monki - wyjaśniamy!

Materiał partnera:

Wszystko o butach typu monki - czy wiesz o nich wszystko? Jakie kupić, na co zwracać uwagę, do czego ubierać? Kompleksowy przewodnik po butach monkach czeka!

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o butach typu monki - wyjaśniamy!


Klasyczne i jednocześnie nietypowe? Takie właśnie są buty typu monki, których historię i cechy charakterystyczne przybliżymy w opisie poniżej. Sprawdź, dlaczego buty się tak nazywają, jakie są ich cechy charakterystyczne i do czego pasują!

Monki - święte buty?Monki zawdzięczają swoją nazwę od mnichów ("monk" z języka angielskiego znaczy mnich). Mnisi mieszkający w Alpach stworzyli buty, które chroniłyby stopy bardziej niż sandały (zwłaszcza by uprawie roli). W ten oto sposób wymyślili mnisie buty zapinane na 2 paski. Legenda głosi o angielskim arystokracie, który widział buty u mnichów i podobne zamówił u swojego szewca. Model szybko zyskał na popularności. Modele monków ewoluowały aż do dzisiejszych, dostępnych w sklepie internetowym Giacomo Conti.

Dlaczego warto kupić monki? Wraz z brogsami i derbami mogą tworzyć eleganckie trio butów do ubrania na ważne okazje. Niektórzy mogą uważać, że monki są... ekstrawaganckie.

Rodzaje monkówJeśli decydujesz się do kupna pierwszej pary butów typu monk, koniecznie zapoznaj się z rodzajami tego obuwia, ponieważ mają one kilka kryteriów, o których warto wiedzieć.

Rodzaj zapięcia: klasyczne monki posiadają charakterystyczne zapięcie w postaci dwóch klamr. Oprócz tego wyróżniamy również monki z jedną klamrą, a najrzadziej z trzema klamrami.

Rodzaj skóry: najpopularniejsze monki są wykonane z gładkiej skóry licowej. Popularne są również lakierowane, a im bardziej gładkie oraz świecące, tym bardziej są formalne. Dostępne są również monki z zamszowej skóry. Te ostatnie szczególnie polecane są do zakładania na co dzień.

Rodzaj zdobień: monki najczęściej można spotkać bez jakichkolwiek ozdób - gładkie, z nakładanym noskiem. Zdobieniem, które można spotkać to delikatne wzory wykonane przez dziurkowanie.

Ze względu na klasyfikację, monki są niżej w klasyfikacji niż oxfordy, derby czy sztyblety. Dlatego monki dają większa swobodę, jeśli chodzi o kreowanie stylizacji. Można je zestawiać z różnymi rodzajami tkanin, ale zdecydowanie nie pasują na takie okazje jak ślub, chrzciny, bal czy gale biznesowe.

Do czego pasują monki?Monki są przeznaczone dla osób, które lubią (i nie boją) wyróżnić się z tłumu. Najpopularniejszym kolorem butów typu monki jest kolor brązowy i czarny, który pasuje do większości eleganckich stylizacji (zarówno półformalnych, jak i formalnych). Coraz bardziej popularne stają się też monki granatowe, bordowe, szare i zielone.

Dzięki monkom, w prosty sposób można zbudować elegancką stylizację, oto kilka propozycji:
  • Zestaw 1 - skórzane granatowe monki, granatowe spodnie typu chinos, biała koszula i granatowa marynarka.
  • Zestaw 2 - zamszowe zielone monki, spodnie typu bojówki (z wąskimi nogawkami), koszula w kratkę, brązowa casualowa marynarka.
  • Zestaw 3 - skórzane brązowe monki, granatowy garnitur i błękitna koszula.
  • Zestaw 4 - zamszowe czarne monki, szare spodnie, granatowy golf i granatowy trencz.
  • Zestaw 5 - brązowe monki, lniane spodnie, koszulka polo.


Zdecydowanie nie można łączyć butów typu monki z szortami i smokingiem. Choć monki to bardzo uniwersalne obuwie, to bywają sytuacje, w których nie można ich założyć. Patrząc jednak na ulice, możemy spokojnie stwierdzić, że monki z roku na rok zyskują na popularności!