czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 grudnia 2019
  • wyświetleń: 3706

Zanim kupisz kompresor pneumatyczny, czyli słów kilka o ważnych parametrach

Materiał partnera:

Sprężarki powietrza kojarzą się głównie z zastosowaniem przemysłowym, a prawda jest taka, że niewielkie kompresory przydają się także w domu i przydomowym warsztacie. Dzięki kompresorowi możemy nadmuchać materac, dopompować koła, ale także stosować różnorodne narzędzia pneumatyczne.

Linkhouse

 
Na sprężone powietrze działają między innymi: pistolety do malowania, klucze udarowe, szlifierki, nożyce, wiertarki i wiele innych. Przy wysokim poziomie ciśnienia roboczego (8-10 barów) możemy stosować narzędzia o momencie obrotowym wyższym, niż w przypadku narzędzi elektrycznych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku profesjonalnego zastosowania: w stoczniach, warsztatach, zakładach produkcyjnych. 
 
Bez względu jednak na to, czy szukasz kompresora do firmy, czy też może planujesz zakup sprężarki na domowe potrzeby - pewne parametry są uniwersalne. Zobaczmy więc, na co warto zwrócić uwagę.

Jak wybrać idealną sprężarkę?Wybór kompresora powinien być uzależniony od rodzaju pracy, jaką chcemy nim wykonywać. Jeśli ma służyć głównie do napełniania powietrzem kół lub materacy, nie ma sensu inwestować w drogie narzędzie o dużej pojemności. Z drugiej strony zbyt niskie parametry mogą decydować o częstych przerwach w pracy. 
 
Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest pojemność. Przemysłowe kompresory oraz takie przeznaczone do malowania lub piaskowania powinny mieć zbiornik o wielkości około 50 litrów lub większy. Do zastosowania domowego wystarczy model o pojemności 5-15 litrów.
 
Bezpośrednio z pojemnością wiąże się także kwestia napełniania pojemnika. Nabijanie butli powinno trwać na tyle krótko, byśmy nie musieli robić regularnych przestojów w pracy. 
 
Jeśli kompresor ma pracować regularnie, a w pomieszczeniu przebywają też inne osoby, warto zastanowić się nad emitowanym poziomem hałasu. Niektórzy producenci oferują modele pracujące dużo ciszej, niż typowy kompresor. Oznacza to obniżenie hałasu z około 75 do 50 decybeli.

Kompresor olejowy czy bezolejowy?Sposób korzystania z kompresora wpływa też na wybór jego rodzaju. Do wyboru mamy kompresory olejowe i bezolejowe, tłokowe, membranowe oraz sprężynowe. O ile te ostatnie przeznaczone są do specjalistycznego zastosowania w dużych zakładach, o tyle pozostałe 4 kategorie warte są rozważenia przez wszystkich.
 
Podstawowa kwestia to wybór sprężarki olejowej lub nie. Olej w sprężarce pełni rolę uszczelniacza, stąd kompresory tego rodzaju przeznaczone są do pracy z narzędziami pneumatycznymi, przy malowaniu oraz lakierowaniu. Kompresor olejowy ma również swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi intensywna eksploatacja. Takie sprężarki znajdziesz tutaj: https://www.narzedzia.pl/kompresory,c12023/.
 
W kompresorach bezolejowych użycie tego płynu nie jest wymagane, bowiem łączenia zabezpieczone są plastikowymi pierścieniami. Wpływa to jednak na pracę silnika, który szybciej się nagrzewa. W związku z tym taka sprężarka sprawdzi się dobrze przy sporadycznym zastosowaniu w domu/warsztacie lub jako zapasowy kompresor w firmie.

Gdzie kupić kompresor?


 
Kompresory do użytku amatorskiego można znaleźć w marketach budowlanych i hurtowniach z narzędziami. Szeroki wybór sprężarek znajdziemy także w Internecie: https://www.rotopino.pl/kompresory-pneumatyczne/