Wiadomości

  • 28 grudnia 2019
  • 29 grudnia 2019
  • wyświetleń: 14405

Kościół Wspomożenia Wiernych jak Bazylika Narodzenia w Betlejem

Kościół pw. Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach zamienił się podczas świątecznych dni w Bazylikę Narodzenia w Betlejem. Aby do niego wejść, trzeba - podobnie jak w miejscu narodzin Jezusa - pochylić się. Do ołtarza prowadzą bowiem "drzwi pokory" - wycięty otwór w banerze ze zdjęciem przedstawiającym oryginalne wejście do Groty Narodzenia.

drzwi pokory
drzwi pokory · fot. wspomozenie.katolik.bielsko.pl


- Żeby wejść do "dziedzickiej bazyliki", trzeba skłonić się w pokorze. Ta pokora powinna towarzyszyć nam w spotkaniu z Dzieciną - wytłumaczył pomysłodawca przedsięwzięcia ks. Paweł Hubczak, wikariusz w parafii. W realizacji koncepcji pomogła mu grupa parafian. Kapłan zachęcił do zapoznania się z myślą papieża Benedyka XVI, która była prawdziwą inspiracją do powstania nietuzinkowej dekoracji.

"Dziedzickie drzwi pokory" mają inspirować do odkrywania "wielkiej tajemnicy spotkania". Są także okazją do chwili zastanowienia i refleksji nad tym, czym jest "wielka pokora wobec Pana". Baner z fotografią frontonu betlejemskiej świątyni został umieszczony między filarami kościoła. Towarzyszy mu specjalne, nastrojowe oświetlenie. Lama punktowa wyróżnia z mroku "drzwi uniżenia".

Wierni byli początkowo zaskoczeni nową dekoracją i omijali malutkie wejście, jednak po kazaniach ks. Hubczaka wyjaśniających całą koncepcję większość wchodzących wybiera teraz "drzwi pokory".

Oryginalne wejście do betlejemskiej Bazyliki, czyli mały otwór o wysokości 1,30 m i szerokości 78 cm, powstało na skutek zamurowania głównych drzwi, by uniemożliwić muzułmańskim najeźdźcom wjeżdżanie konno do tego miejsca.

ab / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kościół NMP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj