czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 marca 2007
  • wyświetleń: 1696

Przygotowania do sprzedaży Silesii

W kwestii sprzedaży kopalni Silesia resort gospodarki dał Kompanii Węglowej zielone światło. Ruszyły przygotowania do rozpoczęcia załatwiania formalności.

- Kierunek jest zaakceptowany - mówi Aleksandra Magaczewska, wicedyrektor Departamentu Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki. Takiej reakcji resortu, choć na tym etapie niczego ona jeszcze nie przesądza, oczekiwali inwestorzy zainteresowani wykupieniem kopalni i związkowcy walczący o jej przetrwanie. Faworytem związków jest brytyjski Gibson Group. W ministerstwie zamiary firmy wobec zakładu w Czechowicach są świetnie znane. Z Silesią wiąże swoje plany także czeski holding energetyczny CEZ. Magaczewska nie wie nic jednak o podobnych planach hinduskiego koncernu Mittal Steel. Przeczytała o nich w prasie.

Gibson Group ofertę zakupu złożył w ministerstwie w październiku zeszłego roku. Firma chce zainwestować co najmniej 100 mln dolarów. Zamierza wybudować głęboki szyb, który umożliwi dostęp do znajdujących się na niższych pokładach złóż wysokokalorycznego węgla. Gibson planuje rozpocząć prace budowlane w przyszłym roku. Drążenie szybu ma się zakończyć do 2012 r. W kolejnym roku nastąpi rozcinanie złoża i budowa nowych poziomów. W latach 2013-2014 planowane jest rozpoczęcie wydobycia. Docelowo w ciągu roku na powierzchnię mają wyjechać dwa mln ton węgla. Węgiel z głębokiego szybu Silesii będzie w całości przeznaczony na eksport. Do czasu uruchomienia nowego szybu prace będą prowadzone na dotychczasowych poziomach.

Ale nim sama sprzedaż kopalni zostanie sfinalizowana, minie jeszcze trochę czasu. By ministerstwo zajęło się rozpatrywaniem ofert, musi być ogłoszony przetarg. A wcześniej wycena majątku. Aleksandra Magaczewska mówi, że zaczął już działać specjalny zespół zajmujący się przygotowaniem dokumentacji.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.