Wiadomości

  • 9 stycznia 2020
  • 12 stycznia 2020
  • wyświetleń: 18362

Powiat chce połączyć dwie szkoły. Nauczyciele nie wyrazili zgody

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych oraz Zespół Szkół "Silesia" zostaną połączone? Taką wizję na edukację zawodową w Czechowicach-Dziedzicach ma zarząd powiatu bielskiego. Nauczyciele obu placówek dyskutowali już na ten temat i nie doszli do porozumienia.

starosta
Konferencja prasowa Starosty Bielskiego - 9.01.2020 · fot. czecho.pl


- Po analizie naboru do szkół, wyszliśmy z propozycją połączenia obu jednostek - mówi Dorota Nikiel, członek zarządu powiatu bielskiego.

W grudniu doszło do spotkania przedstawicieli zarządu powiatu z nauczycielami obu placówek. Pedagogom przedstawiono do rozważenia trzy warianty: pozostanie w układzie dwóch odrębnych szkół z zastrzeżeniem, że nie będzie gwarancji zatrudnienia dla wszystkich nauczycieli. Drugi wariant polega na włączeniu ZS "Silesia" do ZSTiL. Najbardziej optymalną dla członków zarządu powiatu koncepcją jest idea połączenia dwóch szkół i utworzenie całkowicie nowej placówki - Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego.

- Postawiliśmy grona pedagogiczne na miesiąc i chcieliśmy poznać ich stanowiska. Do drugiego spotkania doszło w środę 8 stycznia. Niestety kadry nie dogadały się. Nauczyciele ZS "Silesia" chcieliby połączyć się z ZSTiL, ale tylko przy zmianie nazwy szkoły. Inaczej wygląda stanowisko nauczycieli ZSTiL, którzy chętnie przyjmą grono pedagogiczne "Silesii", ale nie wyrażają zgody na zmianę nazwy szkoły, argumentując to historią, tradycjami i projektami, które są realizowane w placówce. Nie są to dla nas całkowicie zasadne argumenty, ale ponieważ nie wypracowali jednego stanowiska, podjęliśmy decyzje, że na kolejny rok szkolny zostawiamy układ taki, jaki jest obecnie, czyli dwie odrębne jednostki pracujące pod tym samum adresem - poinformowała Dorota Nikiel.

ZSTiL
Powiat chce połączyć dwie szkoły. Zgody nie wyrazili nauczyciele · fot. nan


Starosta Bielski Andrzej Płonka zaznaczył, że dla obu szkół liczby są bezlitosne. 20 lat temu Zespół Szkół Technicznych i Licealnych miał prawie 2000 uczniów. Dziś do szkoły uczęszcza ponad 700 osób. W przypadku Zespołu Szkół "Silesia" zainteresowanie nauką w placówce jest jeszcze mniejsze. Do szkoły uczęszczało kiedyś 700 uczniów. Dziś placówka kształci 180 osób.

- Nie damy temu tematowi odpocząć. Wrócimy do niego przy okazji kolejnego naboru do szkół - dodał Andrzej Płonka. Starosta zaznaczył, że jeśli nabór do szkół będzie na podobnym lub niższym poziomie, powiat bielski będzie chciał połączyć szkoły.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj