czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2869

Uczniowie wykorzystują ferie zimowe, aby stać się żołnierzami WOT

Śląska Brygada Obrony Terytorialnej w 2020 roku nie zwalnia tempa. Przed 13 ŚBOT blisko 40 weekendów podczas, których odbywać się będą szkolenia rotacyjne, 12 szkoleń podstawowych i 4 szkolenia poligonowe.

terytorialsi, wot, szkolenie
Uczniowie wykorzystują ferie zimowe, aby stać się żołnierzami WOT · fot. 13. ŚBOT


W ramach akcji "Ferie z WOT" 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jak i w czterech innych brygadach OT ruszyło pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe. Rozpoczęło je 45 kandydatów na żołnierzy. Większość z nich to uczniowie, którzy przerwę w szkolnych obowiązkach wykorzystają na szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w WOT.

W 2019 roku z projektu "Ferie z WOT" skorzystało 700 ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwowane jest stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób - w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji.

terytorialsi, wot, szkolenie
Uczniowie wykorzystują ferie zimowe, aby stać się żołnierzami WOT · fot. 13. ŚBOT


Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. "Szesnastkę" kończy przysięga wojskowa. Wcześniej będą oni jednak musieli przejść tak zwaną "pętlę taktyczną" - to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte
do tej pory umiejętności.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy ponad 840 terytorialsów.

terytorialsi, wot, szkolenie
Uczniowie wykorzystują ferie zimowe, aby stać się żołnierzami WOT · fot. 13. ŚBOT


WOT opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.