czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 stycznia 2020
  • 18 stycznia 2020
  • wyświetleń: 12944

PG Silesia podsumowuje rok 2019. Wydobyto ponad 3 mln ton urobku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

PG Silesia zakończyła rok 2019 zgodnie z przyjętymi wcześniej planami. W ubiegłym roku pracownicy wydobyli tam ponad 3 miliony ton urobku. Rekordowym miesiącem dla czechowickiego zakładu okazał się lipiec, kiedy to na powierzchnię wydobyto ponad 361 tysięcy ton. Na szczególną uwagę zasługują także intensywnie prowadzone prace przygotowawcze, które w 2019 roku znacząco przybrały w PG Silesia na sile.

Reklama

PG Silesia, kopalnia, Famur, górnictwo
Kopalnia Silesia · fot. mat. prasowe


Z godnie z założeniami przez większą część roku kopalnia opierała swoje wydobycie na dwóch ścianach prowadzonych równocześnie. By tego dokonać niezbędne było sprawne prowadzenie przezbrojeń sprzętu między ścianami. Swoistym rekordem zakończyło się przezbrojenie sprzętu ze ściany 332(1) na ścianę 332(2) w pokładzie 330 - załodze PG Silesia udało się to zrobić w zaledwie 40 dni roboczych.

W ubiegłym roku w PG Silesia wydrążono ponad 10 kilometrów wyrobisk udostępniających i przygotowawczych. Najlepszym miesiącem okazał się w tym kontekście maj, kiedy to wydrążono 1201 mb nowych wyrobisk. Wynik ten jest znakomitym osiągnięciem pracowników oraz rekordem
w najnowszej historii kopalni. Należy w tym miejscu podkreślić, iż w warunkach PG Silesia wyrobiska najczęściej drążone są w obudowie typu ŁPSil 13/V36/4, są to zatem wyrobiska o dużym przekroju poprzecznym.

- Chcę podziękować załodze kopalni, ale także pracownikom zatrudnionym w podmiotach zewnętrznych. Wasze zaangażowanie, energia i doświadczenie w dużej mierze przyczyniły się do osiągnięcia tak dobrych wyników operacyjnych PG Silesia w 2019 roku - mówi Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego PG Silesia, mgr inż. Roman Kołatek.

Co ważne, w grudniu 2019 roku Główny Geolog Kraju, dr Piotr Dziadzio, w imieniu Ministra Klimatu wydał decyzję, na mocy której koncesja na wydobywanie węgla i metanu, jako kopaliny towarzyszącej, w macierzystym obszarze górniczym PG Silesia została wydłużona do 31.08.2044 r.

- Jesteśmy zadowoleni z faktu, że koncesja dla naszej kopalni została wydłużona. Pozwala to nam skupić się na planowaniu zarówno tej bliższej jak i dalszej przyszłości; na tworzeniu strategii dla naszej kopalni. Sytuacja na rynku węgla zarówno w Polsce jak i na świecie nie jest najlepsza. W dobie wszechogarniającego nas pojęcia dekarbonizacji, modzie na energię zieloną, a jednocześnie będąc zasypywanym węglem z zagranicy, my w PG SILESIA konsekwentnie staramy się robić wszystko,
by w tych wymagających warunkach móc funkcjonować. Na wiele aspektów naszej pracy nie mamy wpływu, ale jedno jest pewne - mamy wpływ na organizację naszej pracy i zaangażowanie. Tego załodze PG Silesia na pewno nie brakuje
- podsumował Jan Marinov, Prezes PG Silesia.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj