Wiadomości

  • 17 stycznia 2020
  • wyświetleń: 9003

Starostowie walczą o budowę węzła na DK-1. Jest wspólne stanowisko

O pilne podjęcie działań zmierzających do budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu krajowej "jedynki" z drogą wojewódzką 933- ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie apelują do premiera starostowie śląskich powiatów. Podjęciem stanowiska w tej sprawie zakończył się Konwent Powiatów Województwa Śląskiego, który odbył się w Pszczynie.

dk1
Skrzyżowanie DK1 i DW933 w Pszczynie · fot. czecho.pl


- W dokumencie apelujemy o zapewnienie finansowania tej inwestycji - starosta pszczyński Barbara Bandoła przypomina, że jest to rozwiązanie od dawna oczekiwane przez mieszkańców, które zostało już zaprojektowane. Estakada na drodze krajowej i skrzyżowanie z ruchem okrężnym poniżej ma upłynnić ruch oraz zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Każdej dobry przejeżdża tędy średnio ok. 42 tysiące pojazdów, które na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do wylotu z Pszczyny stoją w korku.

- Wszyscy wiedzą, że mamy tu fatalne powietrze. Ta sytuacja się do tego przyczynia - mówi starosta Bandoła.

Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego Andrzej Płonka, starosta bielski podkreśla, że jest to inwestycja strategiczna nie tylko dla Pszczyny i powiatu pszczyńskiego, ale dla całego południa województwa. - W przyszłości część samochodów jadących z Cieszyna i Żywca w kierunku Katowic przeniesie się pewnie na nową drogę S-1, ale trzeba zaznaczyć że od Czechowic-Dziedzic nie będzie alternatywy, ponieważ zjazd na trasę która ma być dopiero budowana będzie odległy- prawdopodobnie dopiero w Miedźnej. Projekt jest zawieszony z powodu braku finansowania. Boimy się, że zostanie on zaniechany w wyniku różnych innych potrzeb w kraju - mówi przewodniczący Płonka.

konwent powiatu
Konwent Powiatów Województwa Śląskiego · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Projekt budowy węzła na skrzyżowaniu DK 1 z DW 933 był wpisany jako przedsięwzięcie kluczowe w "Programie dla Śląska", opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju w grudniu 2017 r. Dokument był prezentowany przez premiera w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Rok później Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała od biura projektowego gotową dokumentację projektową tego przedsięwzięcia. Tymczasem w 2019 r. przedstawiciele GDDKiA poinformowali, że inwestycja nie będzie realizowana. Jako główny powód podano budowę w regionie alternatywnej trasy S-1, wyrażając nadzieję że po jej wybudowaniu ruch na krajowej "jedynce" się zmniejszy.

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego ma zostać przesłane do premiera, wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz GDDKiA.

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiegostanowisko

stanowisko

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.