Wiadomości

  • 22 stycznia 2020
  • 24 stycznia 2020
  • wyświetleń: 15558

Na parkingu w Czechowicach-Dziedzicach zatrzymano imigrantów

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 cudzoziemców którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową. Zatrzymano także przewożącego ich kierowcę. Wśród zatrzymanych było dwoje obywateli Turcji, dwoje obywateli Syrii oraz dwóch obywateli Iraku.

Informację o obcokrajowcach przebywających w Czechowicach-Dziedzicach funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej otrzymali od Policji. Policjanci natomiast zostali powiadomieni przez polskiego kierowcę ciężarówki, który zauważył obcokrajowców na jednym z parkingów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przybyli na miejsce ustalili, że cudzoziemcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Okazało się także, że jedna z kobiet jest w zaawansowanej ciąży, w związku z czym objęta została natychmiastową opieką lekarską. Podczas wstępnych czynności, prowadzonych w obecności tłumacza, ustalono ich obywatelstwa i dane osobowe.

Obcokrajowcy oświadczyli również, że do naszego kraju przyjechali z Rumuni, ukryci w naczepie samochodu ciężarowego, a do naczepy zostali wpuszczeni przez kierowcę pojazdu oraz nieznanego mężczyznę. Podczas postoju na parkingu kierowca kazał im opuścić naczepę pojazdu i odjechał. Wszyscy cudzoziemcy zamierzali dotrzeć do Niemiec, a za przemyt zapłacili nieznanemu mężczyźnie po około 1500 euro.

Dynamiczne działania podjęte przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, doprowadziły do ustalenia kierowcy oraz pojazdu, którym cudzoziemcy przedostali się na terytorium Polski. Kierowcy, obywatelowi Turcji przedstawiono zarzut organizowania innym osobom przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo, które prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pszczynie.

Jednocześnie toczy się drugie postępowanie prowadzone przez Straż Graniczną w toku, którego 6 zatrzymanym cudzoziemcom zostały przedstawione zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się na czas przekroczenia granicy państwowej w naczepie samochodu ciężarowego. Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

W siedzibie Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej cudzoziemcy złożyli również wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgodnie z postanowieniem sądu, do czasu rozpatrzenia wniosków o ochronę międzynarodową, przebywać oni będą w ośrodkach dla cudzoziemców.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.