Wiadomości

  • 22 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2986

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne

Materiał partnera:

Alternatywne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, ze względu na wzrost świadomości na temat środowiska. Liczne akcje mające na celu wspieranie zachowań prośrodowiskowych, takie jak dofinansowania dla tych, którzy chcą zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Aktualnie jednym z popularniejszych rozwiązań jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Możliwość generowania darmowego prądu oraz aktywne wspieranie ochrony naszej Planety to wystarczająca zachęta dla coraz większej grupy ludzi. Jeżeli powoli przymierzacie się do inwestycji w panele słoneczne, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne


Panele fotowoltaiczne w domu - komu to się opłaca?Jednym z głównych powodów, dla którego ludzie rezygnują z pomysłu o inwestycji w panele fotowoltaiczne, jest przekonanie, że takie rozwiązanie nie jest dla nich opłacalne. Kwota inwestycji może wydawać się duża, jednak według danych, modernizacja źródła energii zwraca się po około 7-8 latach. Zważywszy na fakt, że panele słoneczne są trwałe i potrafią służyć nawet 25 lat, sprawia, że ich montaż naprawdę się opłaca.

Koszty związane z instalacją są różne i zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj dachu, wielkość domu, preferowana ilość paneli czy jakość produktów, jednak nawet najdroższe i najbardziej skomplikowane instalacje prędzej czy później się zwracają.

Szczegóły na temat ceny i rodzaju instalacji możecie znaleźć tutaj: https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę internetową: fotowoltaika cena lub ogniwa fotowoltaiczne cena możecie wypełnić jeden, krótki formularz, który pozwoli Wam na uzyskanie wycen kilku firm z Waszej okolicy.

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne - co wybrać?Popularniejszą alternatywą dla paneli fotowoltaicznych są kolektory słoneczne, które są tańsze. Choć sposób działania jest bardzo zbliżony, to obie instalacje różnią się efektem. Panele fotowoltaiczne, a dokładniej ogniwa fotowoltaiczne, przekształcają pozyskaną energię słoneczną w prąd, a kolektory słoneczne wykorzystują światło do ogrzewania wody. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie obu instalacji. Wybranie korzystniejszej opcji jest bardzo trudne, ponieważ panele i kolektory różnią się zastosowaniem. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb.

Wady i zalety paneli fotowoltaicznychGłównymi zaletami paneli fotowoltaicznych jest aspekt finansowy i ekologiczny. Inwestowanie w tego rodzaju urządzenia pozwoli nam cieszyć się niezależnością od cen prądu, które w bieżącym roku zostały podwyższone. Działanie paneli słonecznych jest i gromadzenie energii jest bezdźwięczne, co w przeciwieństwie do innych ekologicznych rozwiązań, takich jak domowe elektrownie wiatrowe, zapewnia nam większy komfort mieszkania w domu z taką instalacją. Wady paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim koszt inwestycji.

Oprócz aspektu finansowego, posiadacze instalacji fotowoltaicznych czasami narzekają na ich zależność od czynników atmosferycznych i fakt, że w okresie zimowym lub podczas złej pogody ilość wytwarzanej energii jest niewielka. Kolejną wadą może być wymagane miejsce do zamontowania urządzeń. Instalacja paneli na niektórych dachach może nie być możliwa. W takich przypadkach zwykle montuje się instalacje obok domu, o ile mamy na tyle miejsca na działce, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na konieczność dobrego nasłonecznienia tego obszaru.

Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. Pomimo rosnącego zainteresowania wciąż dużo ludzi nie rozróżnia paneli od kolektorów słonecznych. Decydując się na modernizację systemu zasilania, warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.