Wiadomości

  • 23 stycznia 2020
  • 23 lutego 2020
  • wyświetleń: 8547

700 lat od pierwszej koronacji na Wawelu. Wykład o katedrze

Za nami:

W lutym zapraszamy na wykład Jacka Cwetlera pt. "Katedra wawelska. 700 lat pierwszej koronacji królewskiej".

20 stycznia 2020 roku minęło 700 lat od pierwszej koronacji, która odbyła się w Katedrze wawelskiej. Na króla Polski koronowano wtedy Władysława Łokietka. Wszyscy późniejsi władcy byli koronowani w wawelskiej Katedrze, po za Stanisławem Augustem Poniatowskim, który koronowany został w Warszawie.

W Katedrze wawelskiej, do upadku Polski, po Insurekcji Kościuszkowskiej(1744) przechowywane były, w skarbcu katedralnym, regalia królewskie, które skradli Prusacy. Nigdy ich nie odnaleziono.

Wykład poświęcony będzie Katedrze, jej dziejom, skarbom i tajemnicom. Polskim królom, królowom, biskupom, kanonikom, świętym i błogosławionym, patronom Katedry i patronom Polski, wieszczom i zasłużonym dla Polski spoczywających w podziemiach Katedry.

Będzie także o pierwszej koronacji i o najciekawszych ceremoniach, których świadkiem była Katedra.

Na Zamku Królewskim na Wawelu, 20 stycznia 2020 roku, otwarto wystawę "Skarby epoki Piastów", opowiadającą o czasach Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Wystawa zorganizowana została w 700 rocznicę pierwszej koronacji w Katedrze wawelskiej. 29 stycznia br. MDK Czechowice-Dziedzice organizuje wycieczkę na tę wystawę. Dla uczestników tej wycieczki, będzie to świetne przygotowanie przed obejrzeniem wystawy.

Termin: 24 luty 2020r., godz.18,30

Miejsce: MDK Czechowice-Dziedzice, "Piwnica Muz".

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.